Młodzi wolą pracować na własnych rachunek

0 0

Młodzi ludzie w trakcie lub po ukończeniu studiów najchętniej pracowaliby na swoim – wynika z badania “Studenci na rynku pracy” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl.

Nieco mniejsza liczba ankietowanych wskazała na firmy państwowe, a jeszcze mniej osób wybrało międzynarodowe korporacje. 

Na łączenie nauki z pracą zawodową podczas studiów wskazało 6 na 10 badanych. Obecnie pracuje 58% ankietowanych absolwentów, 41% z nich pracę znalazło jeszcze na studiach, a 39% do pół roku po ukończeniu studiów.

- Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy to dość dobry wynik, choć trzeba zauważyć, że ponad ¼ badanych przyznała, że wysłała powyżej 50 aplikacji zanim rozpoczęła pierwszą pracę. W przypadku ponad połowy ankietowanych aktualna praca nie jest też związana z ukończonym kierunkiem studiów - komentuje Izabela Tworzydło z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Może właśnie dlatego blisko co trzeci badany wskazał, że gdyby miał wybór to najchętniej pracowałby we własnej firmie. Z resztą, jak wynika z danych firmy EEI Market Research, która przeprowadziła badania wśród polskich przedsiębiorców, jednym z najczęściej wskazywanych powodów założenia firmy było właśnie robienie czegoś ciekawszego, co interesuje właścicieli firm.

Ponadto, wiele osób zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu, bo to „bezpieczniejszy wybór", a także dlatego, że nie chcą pracować u kogoś, oraz aby mieć czas na własne pasje. Niewiele osób wskazało natomiast jako powód bezrobocie.

- Taki wybór nie jest zaskoczeniem, bo dla pokolenia Y, które reprezentują ankietowani przez Pracuj.pl, bardzo istotna jest możliwość samostanowienia o sobie oraz realizacja swoich zainteresowań. Prowadzenie własnego biznesu może być ciekawym wyzwaniem, szczególnie, że mamy poczucie, że robimy coś na własne konto, ale trzeba liczyć się również z tym, że własna firma wymaga często więcej pracy niż ta na etacie, a jej efekty mogą być odsunięte w czasie - mówi Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca serwisu ArchitekciKariery.pl.

- Niezbędna jest determinacja, dobra organizacja, wytrwałość, odporność na porażki i umiejętność podnoszenia się z nich i wyciągania wniosków, a także otwartość na nowe pomysły i odwaga w podejmowaniu czasem ryzykowanych kroków. Przydatna jest również umiejętność słuchania innych i śledzenia najnowszych trendów w dziedzinie, którą się zajmujemy - tłumaczy ekspertka.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.