Młodzi wolą pracować na własnych rachunek

Młodzi ludzie w trakcie lub po ukończeniu studiów najchętniej pracowaliby na swoim – wynika z badania “Studenci na rynku pracy” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Młodzi wolą pracować na własnych rachunek

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 lip 2013 13:34


Nieco mniejsza liczba ankietowanych wskazała na firmy państwowe, a jeszcze mniej osób wybrało międzynarodowe korporacje. 

Na łączenie nauki z pracą zawodową podczas studiów wskazało 6 na 10 badanych. Obecnie pracuje 58% ankietowanych absolwentów, 41% z nich pracę znalazło jeszcze na studiach, a 39% do pół roku po ukończeniu studiów.

- Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy to dość dobry wynik, choć trzeba zauważyć, że ponad ¼ badanych przyznała, że wysłała powyżej 50 aplikacji zanim rozpoczęła pierwszą pracę. W przypadku ponad połowy ankietowanych aktualna praca nie jest też związana z ukończonym kierunkiem studiów - komentuje Izabela Tworzydło z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Może właśnie dlatego blisko co trzeci badany wskazał, że gdyby miał wybór to najchętniej pracowałby we własnej firmie. Z resztą, jak wynika z danych firmy EEI Market Research, która przeprowadziła badania wśród polskich przedsiębiorców, jednym z najczęściej wskazywanych powodów założenia firmy było właśnie robienie czegoś ciekawszego, co interesuje właścicieli firm.

Ponadto, wiele osób zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu, bo to „bezpieczniejszy wybór", a także dlatego, że nie chcą pracować u kogoś, oraz aby mieć czas na własne pasje. Niewiele osób wskazało natomiast jako powód bezrobocie.

- Taki wybór nie jest zaskoczeniem, bo dla pokolenia Y, które reprezentują ankietowani przez Pracuj.pl, bardzo istotna jest możliwość samostanowienia o sobie oraz realizacja swoich zainteresowań. Prowadzenie własnego biznesu może być ciekawym wyzwaniem, szczególnie, że mamy poczucie, że robimy coś na własne konto, ale trzeba liczyć się również z tym, że własna firma wymaga często więcej pracy niż ta na etacie, a jej efekty mogą być odsunięte w czasie - mówi Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca serwisu ArchitekciKariery.pl.

- Niezbędna jest determinacja, dobra organizacja, wytrwałość, odporność na porażki i umiejętność podnoszenia się z nich i wyciągania wniosków, a także otwartość na nowe pomysły i odwaga w podejmowaniu czasem ryzykowanych kroków. Przydatna jest również umiejętność słuchania innych i śledzenia najnowszych trendów w dziedzinie, którą się zajmujemy - tłumaczy ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.