Młodzi chcą pracować w korporacjach. Brakuje mechaników i hydraulików

0 0
Młodzi chcą pracować w korporacjach. Brakuje mechaników i hydraulików

Dziś w Polsce 28 proc. młodych ludzi jest bez pracy, co trzeci bezrobotny nie skończył 25 lat. Mamy nadmiar absolwentów i za dużo uczelni.

"Gazeta Wyborcza" podaje, że z powodu niżu demograficznego maleje różnica między liczbą miejsc na studiach a liczbą ubiegających się o nie kandydatów. (...). Już teraz każdy, kto zda maturę, może znaleźć miejsce na uczelni.

Przedstawicielka firmy Bosch w Polsce Krystyna Boczkowska pisze w liście do redakcji "Gazety": "Kiedy 10 osób stara się o jedno miejsce pracy, pracodawcy np. zaniżają pensje".

Na przeroście osób z wyższym wykształceniem cierpią nie tylko absolwenci. Do tego dochodzi coraz bardziej odczuwalny brak usług - coraz mniej osób kształci się w prostych zawodach, jako mechanicy, budowlańcy czy hydraulicy. - Wszyscy marzą o pracy w korporacjach, bo się dobrze zarabia, dostaje samochód i laptop. Tylko że to droga donikąd: w korpo 20 proc. robi karierę, reszta nie. Za mało mamy absolwentów szkół zawodowych, a praktyczne umiejętności są w zaniku - mówi dziennikowi Boczkowska.

Pracodawcy mówią, że 85 proc. kandydatów na stanowiska pracy nie spełnia ich oczekiwań, ponad połowa z powodu braku przygotowania zawodowego, co trzeci - bo nie umie sobie sam zorganizować pracy, a więcej niż co dziesiąty - bo kiepsko współpracuje i kiepsko się komunikuje.

Zdaniem Boczkowskiej winę ponosi głównie system edukacji - niski poziom w gimnazjach, upadek prestiżu matury, za dużo absolwentów uczelni wyższych.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.