Młody pracownik i szkolenia szansą na rozwój MŚP?

0 0
Młody pracownik i szkolenia szansą na rozwój MŚP?

Trzy czwarte pracodawców wybiera strategię sita podczas rekrutacji. Wolą doszkalać doświadczonych pracowników, zamiast inwestować w młode kadry. Przedsiębiorcy sektora MŚP powinni zmienić myślenie. To do nich należą najbliższe cztery lata na rynku szkoleń.

Wyniki czwartej edycji badań Bilans Kapitału Ludzkiego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego dowodzą, że szkolenia pracowników mają  istotny wpływ na rentowność firmy i ich wyniki.

Odsetek pracodawców, którzy realizowali kursy dla swoich pracowników w ostatnich latach, wyniósł od 80 do 100 proc. w przypadku firm silnie się rozwijających (procent zależny od ich wielkości) i od 70 do 90 proc. w przypadku tych, które rozwijają się. Z kolei w firmach, gdzie rozwój jest słaby i panuje stagnacja, na szkolenia decydowało się od 50 do 70 pracodawców.

Strategia sita korzystniejsza dla firm?

– Wyniki wszystkich edycji badań BKL wskazują na wyraźną zależność między rozwojem firmy rozumianym jako wzrost zysku, wzrost zatrudnienia oraz wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług, a rozwojem kompetencyjnym kadry – komentuje Marta Gałązka z Departamentu Rozwoju Kapitału Ludzkiego PARP.

Najchętniej w rozwój swoich pracowników dotychczas inwestowały przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 osób. Były to inwestycje w doświadczonych pracowników. Okazuje się bowiem, że pracodawcy nadal wybierają strategię sita w procesie rekrutacji. Wolą zatrudniać i szkolić kandydatów, którzy spełniają kryteria, jeżeli chodzi o kompetencje i umiejętności, zamiast rozwijać młode kadry. Według PARP – taką strategię przyjmuje trzy czwarte polskich firm.

– Pracodawca nie zawsze decyduje się na przeszkolenie pracownika, jeżeli biznes jest na tyle skomplikowany, że zajęłoby to kilka lat – tłumaczy takie podejście Anna Wicha, dyrektor Adecco Poland. – Korzystniejsze w takiej sytuacji jest zatrudnienie pracownika, który ma doświadczenie i zna sektor i specyfikę branży, mówi tym samym językiem, co pracodawca i wie czego ma dotyczyć jego praca. To oczywiście oznacza wyższe koszty i nie daje szansy młodym osobom wchodzącym na rynek pracy – dodaje.

Pracodawcy wolą inwestować w wieloletnich pracowników, którzy wykazali się lojalnością, bo na rynku nie znaleźli odpowiednich specjalistów na dane stanowisko.

<!-- pagebreak //-->

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.