Młode talenty pod dobrą opieką

0 0
Młode talenty pod dobrą opieką

Dyrektor Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu Dariusz Delik odebrał 12 lipca z rąk marszałka Piotra Całbeckiego oraz wicemarszałka Edwarda Hartwicha akt powołania na koleją kadencję. Galeria od prawie pół wieku jest miejscem rozwijania zdolności twórczych i rozbudzania wrażliwości plastycznej dzieci i młodzieży.

Instytucja nie tylko kontynuuje sprawdzone, ważne dla edukacji plastycznej formy działalności, ale też podejmuje nowe inicjatywy i zwiększa aktywność.

Powodem do satysfakcji może być stale rosnąca liczba uczestników prowadzonych w galerii zajęć plastycznych. W roku 2012 przez jej pracownie dydaktyczne przewinęła się rekordowa liczba 2248 osób. Byli to zarówno stali uczestnicy cotygodniowych zajęć popołudniowych, jak i biorące udział w zajęciach przedpołudniowych zorganizowane grupy dzieci ze szkół i przedszkoli. Nową, zainicjowaną w 2010 roku, skierowaną do 3-4 letnich dzieci propozycją galerii są Sobotnie Poranki Plastyczne.

Ważnym elementem działalności galerii są opracowywane tu eksperymentalne programy artystyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które realizowane są zarówno w jej siedzibach jak i przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach naszego województwa.

Zrealizowane w ostatnich latach programy to „Zielona krowa" (2008), „Baw się grafiką " (2009), „Sztuka, sztuka pokaż rogi" (2011), a także tegoroczny, realizowany właśnie projekt „TypoGra".

Galeria jest także inicjatorem, współorganizatorem, a także partnerem wielu warsztatów i akcji plastycznych. Placówka aktywnie włączyła się w obchody Roku Chopinowskiego (2010), Roku Praw Dziecka w Województwie Kujawsko-Pomorskim (2012), a także Roku Mikołaja Kopernika (2013).

Od zeszłego roku jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo echo".

Corocznie w siedzibach galerii prezentowanych jest ponad 20 wystaw, które są prezentacjami najciekawszych przykładów polskiej i zagranicznej plastyki dziecięcej.

Atrakcyjność i różnorodność tych prezentacji zapewniają liczne, stale rozszerzające się kontakty z wieloma ośrodkami w kraju i zagranicą, a także będące w posiadaniu instytucji największe w Polsce, a prawdopodobnie i w Europie zbiory prac dziecięcych. Oprócz wystaw zorganizowanych we własnych salach, galeria w ostatnim pięcioleciu przygotowała kilkadziesiąt prezentacji poza swoimi siedzibami, w kraju i zagranicą.

Bardzo ważną częścią działalności toruńskiej galerii są organizowane przez nią międzynarodowe konkursy plastyczne. To one sprawiają, że instytucja ta znana jest nie tylko w naszym kraju, ale na wszystkich kontynentach.

Na tegoroczny XVII Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „ awsze zielono, zawsze niebiesko" nadesłano ponad 26 tysięcy prac z 52 krajów. Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się17 października.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.