Ministerstwo chce ożywić szkoły zawodowe za 820 mln euro

0 0

820 mln euro do 2020 roku chce przeznaczyć ministerstwo na reaktywację szkół zawodowych. Nie będzie to jednak wyłącznie teoria, ale i praktyka, bo na tą uczniowie mają poświęcać połowę roku szkolnego.

Dotychczas zajęcia praktyczne obejmowały jedynie 20 proc. czasu w szkole. Od przyszłego roku szkolnego ma się to zmienić. Resort Joanny Kluzik Rostkowskiej przedstawił projekt, w ramach którego nauka w szkołach ma być proporcjonalnie rozłożona pomiędzy teorię i praktykę. Dzięki temu uczniowie maja być lepiej przygotowywani do podjęcia pracy zaraz po szkole.

Czytaj też: Szkoły zawodowe będą doskonalone

 - Już od pewnego czasu bardzo wielu gimnazjalistów i rodziców gimnazjalistów zastanawia się: "jeśli nie liceum ogólnokształcące to co?". I o ile przeciętny rodzic i przeciętny gimnazjalista ma pojęcie na temat liceów ogólnokształcących w swojej okolicy, to zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia, jakie są szkoły zawodowe, nie mówiąc o tym, jakiej jakości są te szkoły - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska podczas konferencji w MEN.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Trzeba ścisłej współpracy szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy

Aby wprowadzić zmiany, ministerstwo potrzebuje 820 mln euro. Bowiem taka kwota zostanie przeznaczona na szkolnictwo zawodowe do 2020 roku. 120 mln euro dzielonych będzie centralnie, a 700 mln poprzez programy regionalne.

W ramach projektu zostaną utworzone także tzw. szkoły ćwiczeń - wyróżniające się poziomem nauczania, w których studenci, przyszli nauczyciele będą odbywali praktyki. Również sami nauczyciele szkół zawodowych podniosą tam swoje kwalifikacje.

  

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.