Ministerstwo chce ożywić szkoły zawodowe za 820 mln euro

820 mln euro do 2020 roku chce przeznaczyć ministerstwo na reaktywację szkół zawodowych. Nie będzie to jednak wyłącznie teoria, ale i praktyka, bo na tą uczniowie mają poświęcać połowę roku szkolnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ministerstwo chce ożywić szkoły zawodowe za 820 mln euro

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

15 paź 2014 17:26


Dotychczas zajęcia praktyczne obejmowały jedynie 20 proc. czasu w szkole. Od przyszłego roku szkolnego ma się to zmienić. Resort Joanny Kluzik Rostkowskiej przedstawił projekt, w ramach którego nauka w szkołach ma być proporcjonalnie rozłożona pomiędzy teorię i praktykę. Dzięki temu uczniowie maja być lepiej przygotowywani do podjęcia pracy zaraz po szkole.

Czytaj też: Szkoły zawodowe będą doskonalone

 - Już od pewnego czasu bardzo wielu gimnazjalistów i rodziców gimnazjalistów zastanawia się: "jeśli nie liceum ogólnokształcące to co?". I o ile przeciętny rodzic i przeciętny gimnazjalista ma pojęcie na temat liceów ogólnokształcących w swojej okolicy, to zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia, jakie są szkoły zawodowe, nie mówiąc o tym, jakiej jakości są te szkoły - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska podczas konferencji w MEN.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Trzeba ścisłej współpracy szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy

Aby wprowadzić zmiany, ministerstwo potrzebuje 820 mln euro. Bowiem taka kwota zostanie przeznaczona na szkolnictwo zawodowe do 2020 roku. 120 mln euro dzielonych będzie centralnie, a 700 mln poprzez programy regionalne.

W ramach projektu zostaną utworzone także tzw. szkoły ćwiczeń - wyróżniające się poziomem nauczania, w których studenci, przyszli nauczyciele będą odbywali praktyki. Również sami nauczyciele szkół zawodowych podniosą tam swoje kwalifikacje.

  

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.