Minister nauki: uczelnie trzeba dostosować do potrzeb rynku pracy

Resort nauki chce podejmować działania, które przybliżą rynek pracy do uczelni. Dlatego planowane są zmiany np. w programie kierunków zamawianych oraz pakiet dla humanistyki - zadeklarowała minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Minister nauki: uczelnie trzeba dostosować do potrzeb rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 sty 2014 17:35


Szefowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) spotkała się w czwartek z dziennikarzami na konferencji prasowej poświęconej priorytetom działań jej resortu w tym roku.

"Będziemy dążyli do tego, by uczelnie nie wypuszczały studentów, którzy nie mogą odnaleźć się na rynku pracy, by nie wypuszczały bezrobotnych" - powiedziała Kolarska-Bobińska. Wyjaśniła, że MNiSW podejmie działania, które "przybliżą rynek pracy do uczelni". Planowana jest m.in. zmiana w kierunkach zamawianych. "Musimy zastanowić się, które będą potrzebne. Chcielibyśmy włączyć do kierunków zamawianych kształcenie kompetencji. Takich zajęć, które będą wykształcały umiejętność np. komunikatywności" - podkreśliła minister.

Ministerstwo chce też lepszego wykorzystania staży i praktyk studenckich. "Będą trzymiesięczne obowiązkowe praktyki na studiach. Chodzi o to, by nie było to tylko parzenie kawy i przepuszczanie czasu między palcami" - powiedziała.

Oprócz tego ministerstwo przygotowuje specjalny pakiet dla humanistyki. "Przewidujemy zorganizowanie tzw. okrągłego stołu ze środowiskami humanistycznymi, po to, by zastanowić się, na czym miałby ten pakiet dokładnie polegać" - wyjaśniła Kolarska-Bobińska. Zgodnie z jej zapowiedzią odbędzie się on 28 lutego.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.