Minister nauki: nie stać nas na gubienie talentów

0 0
Minister nauki: nie stać nas na gubienie talentów
fot. Flickr

Polska w ostatnich latach dużo zainwestowała w infrastrukturę, teraz musimy inwestować w ludzi. Nie stać nas na gubienie talentów - podkreśla minister nauki, Lena Kolarska-Bobińska.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska przypominała podczas otwarcia dwóch nowych budynków Uniwersytetu Warszawskiego, że w ostatnich latach Polska zainwestowała 29 mld zł na infrastrukturę, a na samym Mazowszu - 7 mld zł.

Czytaj też: Dwie polskie uczelnie na globalnej liście

- Ale teraz jest moment, kiedy musimy zacząć myśleć, jakie projekty realizować, jak pozyskiwać granty, aby napełnić te budynki jeszcze większymi międzynarodowymi i polskimi zespołami - zaznaczyła.

Przyznała, że poprzednie lata były czasem nadrabiania zapóźnień, jeśli chodzi o infrastrukturę. - Teraz musimy - mam tego pełną świadomość - inwestować w kapitał intelektualny, w ludzi - zaznaczyła.

Wyraziła nadzieję, że w nowych obiektach będą prowadzone zarówno badania podstawowe, jak i wdrożenia do przemysłu.

W opinii szefowej resortu laboratoria mają służyć m.in. studentom i studentkom, którzy w projektach również będą uczestniczyli. Przypomniała, że jej resort prowadzi teraz kampanię "Zawód naukowiec", która pokazuje, jak cieszyć może bycie naukowcem. - Nie stać nas dzisiaj na gubienie talentów - stwierdziła.

Czytaj też: Coraz więcej młodych ludzi wybiera studia z myślą o pracy

Rektor UW, dr hab. Marcin Pałys zaznaczył, że nowe budynki mogą pomóc w integracji środowiska warszawskich naukowców. Przypomniał, że nowe budynki znajdują się w kampusie na Ochocie, gdzie swoje siedziby mają nie tylko inne wydziały UW, ale i rozmaite instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

- Co szósta jednostka z kategorią naukową A+ (to najwyższa możliwa ocena jednostek naukowych), która znajduje się w Polsce, jest w zasięgu pięciu minut drogi stąd - podsumował.

Zaznaczył, że zarówno Wydział Fizyki, jak i Centrum Nowych Technologii również w ewaluacji otrzymały najwyższą kategorię naukową.

Rektor zwracał uwagę na znaczenie badań, które łączą w sobie różne dziedziny nauki. - Będę gorąco popierał interdyscyplinarne projekty - zobowiązał się. 

Nowy budynek Wydziału Fizyki ma 23 tys. m kwadratowych, wyposażony jest w nowoczesne laboratoria, bibliotekę i sale wykładowe. 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.