www.portalsamorzadowy.pl

Minister edukacji ujawnia patologie w szkołach: Dyrektor z pensją 40 tys. zł i dzieci widma

0 0
Minister edukacji ujawnia patologie w szkołach: Dyrektor z pensją 40 tys. zł i dzieci widma
- Ostateczny kształt reformy edukacji ogłoszę 27 czerwca w Toruniu - mówi Anna Zalewska, minister edukacji. (fot. men.gov.pl)

- Z badań wynika, że przez najbliższych kilka lat nie powinniśmy na studia wyższe przyjąć jakiegokolwiek chętnego do zawodu nauczyciela, bo nie będzie dla niego w przyszłości pracy w zawodzie – mówi w rozmowie z serwisem portalsamorzadowy.pl Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Tymczasem, w niepublicznych szkołach dyrektorzy potrafią zarabiać nawet po 40 tys. zł miesięcznie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada debaty z nauczycielami na temat zmian w edukacji. Od 7-8 marca ruszą one w szesnastu województwach, a do połowy marca mają zostać wybrani wszyscy nowi kuratorzy.

– Będą oni zapraszać dyrektorów szkół w swoich województwach na rozmowy nie po to, by „zmasakrować” ewaluację, ale po to, żeby zebrać wnioski dotyczące tego, co najbardziej środowisku nauczycielskiemu przeszkadza i jakie zmiany ich zdaniem należy wprowadzić, pamiętając przy tym, aby zrobić to tak, by nie oddać pieniędzy z UE – wyjaśnia Zalewska.

Jej zdaniem, jeśli teraz nie zmienimy systemu, przy tak dramatycznym niżu demograficznym, z bardzo dużą nadpodażą nauczycieli, za 2-3 lata, kiedy do szkół każdego roku przychodzić będzie o 50 tys. dzieci mniej, możemy mieć do czynienia z niekontrolowanymi zwolnieniami nauczycieli, których i tak od 2007 r. odeszło 43 tysiące. – Stąd desperacja resortu, by podjąć debatę społeczną z nauczycielami, jak tego uniknąć, dokonując koniecznych zmian – mówi Zalewska.

Minister przypomina również, iż resort będzie uszczelniać dotacje na edukację – szczególnie dla niepublicznych szkół i przedszkoli. - Będziemy uszczelniać dotacje, by urealnić wielkość, sens i potrzebę wydawanych pieniędzy. Chcemy samorządowcom zaoszczędzić np. 150 mln, a do budżetu państwa odprowadzić dodatkowe 30 mln zł. Tyle bowiem można oszczędzić na wprowadzeniu podatku na nieopodatkowane obecnie pensje dyrektorów w szkołach niepublicznych. Dyrektorzy tych szkół potrafią zarabiać po 40 tys. zł miesięcznie – mówi Zalewska.

Jej zdaniem, udzielanie dotacji w wielu miejscach wymknęło się spod kontroli. – Zdarzył się przypadek firmy, która zgłosiła nauczanie 1100 uczniów w systemie domowym. Otrzymali na to 9 mln zł dotacji. Mieli uczniów z całej Polski i prowadzili jeszcze zajęcia dodatkowe. Nie potrafili jednak wyjaśnić, jak tego dokonywali – opowiada Zalewska.

– Wśród tych uczonych domowo dzieci, znalazły się także takie, które przebywają za granicą. Nikt nie umiał wskazać, jak firma organizuje zajęcia dodatkowe dla dzieci, które są np. w Wielkiej Brytanii. Co więcej, firma zarejestrowała się w gminie wiejskiej, dzięki czemu, zamiast 5,3 tys. zł subwencji na każdego ucznia, dostawała 7 tys. zł – dodaje minister.

Zalewska zapowiada również na łamach portalSamorzadowy.pl, iż Ministerstwo opracowuje nowe regulacje zmieniające funkcjonowanie szkół zawodowych, kładąc nacisk na kształcenie dualne we współpracy z przedsiębiorcami. - Jest to dyskusja o nowej filozofii szkoły, sposobach prowadzenia poszczególnych etapów kształcenia, ale także o miejsce i rolę każdego podmiotu w szkole. Ostateczny kształt reformy edukacji ogłoszę 27 czerwca w Toruniu – mówi Zalewska.

Więcej czytajcie w serwisie portalsamorzadowy.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • A to dlatego byli włodarze gminy pchają się na dyrektorów szkół nie publicznych bo jest super kasa do wzięcia.
 • nareszcie ktoś się zajmie tymi szkołami nie publicznymi w nich jest wolna amerykanka .Nauczyciele są traktowani przynieś wynieś pozamiataj.Nie ma dla nas żadnego szacunku od osoby prowadzącej[dyrektor].Proszę zróbcie coś z tym,żeby były wszystkie szkoły publiczne.
 • To dlatego był taki krzyk, ze zmniejszają dotacje na naukę w domu, a tu kolejni złodzieje!!!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.