Minister edukacji ujawnia patologie w szkołach: Dyrektor z pensją 40 tys. zł i dzieci widma

- Z badań wynika, że przez najbliższych kilka lat nie powinniśmy na studia wyższe przyjąć jakiegokolwiek chętnego do zawodu nauczyciela, bo nie będzie dla niego w przyszłości pracy w zawodzie – mówi w rozmowie z serwisem portalsamorzadowy.pl Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Tymczasem, w niepublicznych szkołach dyrektorzy potrafią zarabiać nawet po 40 tys. zł miesięcznie.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Minister edukacji ujawnia patologie w szkołach: Dyrektor z pensją 40 tys. zł i dzieci widma

PODZIEL SIĘ


Autor: Włodzimierz Kaleta

www.portalsamorzadowy.pl

1 mar 2016 15:13


Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada debaty z nauczycielami na temat zmian w edukacji. Od 7-8 marca ruszą one w szesnastu województwach, a do połowy marca mają zostać wybrani wszyscy nowi kuratorzy.

– Będą oni zapraszać dyrektorów szkół w swoich województwach na rozmowy nie po to, by „zmasakrować” ewaluację, ale po to, żeby zebrać wnioski dotyczące tego, co najbardziej środowisku nauczycielskiemu przeszkadza i jakie zmiany ich zdaniem należy wprowadzić, pamiętając przy tym, aby zrobić to tak, by nie oddać pieniędzy z UE – wyjaśnia Zalewska.

Jej zdaniem, jeśli teraz nie zmienimy systemu, przy tak dramatycznym niżu demograficznym, z bardzo dużą nadpodażą nauczycieli, za 2-3 lata, kiedy do szkół każdego roku przychodzić będzie o 50 tys. dzieci mniej, możemy mieć do czynienia z niekontrolowanymi zwolnieniami nauczycieli, których i tak od 2007 r. odeszło 43 tysiące. – Stąd desperacja resortu, by podjąć debatę społeczną z nauczycielami, jak tego uniknąć, dokonując koniecznych zmian – mówi Zalewska.

Minister przypomina również, iż resort będzie uszczelniać dotacje na edukację – szczególnie dla niepublicznych szkół i przedszkoli. - Będziemy uszczelniać dotacje, by urealnić wielkość, sens i potrzebę wydawanych pieniędzy. Chcemy samorządowcom zaoszczędzić np. 150 mln, a do budżetu państwa odprowadzić dodatkowe 30 mln zł. Tyle bowiem można oszczędzić na wprowadzeniu podatku na nieopodatkowane obecnie pensje dyrektorów w szkołach niepublicznych. Dyrektorzy tych szkół potrafią zarabiać po 40 tys. zł miesięcznie – mówi Zalewska.

Jej zdaniem, udzielanie dotacji w wielu miejscach wymknęło się spod kontroli. – Zdarzył się przypadek firmy, która zgłosiła nauczanie 1100 uczniów w systemie domowym. Otrzymali na to 9 mln zł dotacji. Mieli uczniów z całej Polski i prowadzili jeszcze zajęcia dodatkowe. Nie potrafili jednak wyjaśnić, jak tego dokonywali – opowiada Zalewska.

– Wśród tych uczonych domowo dzieci, znalazły się także takie, które przebywają za granicą. Nikt nie umiał wskazać, jak firma organizuje zajęcia dodatkowe dla dzieci, które są np. w Wielkiej Brytanii. Co więcej, firma zarejestrowała się w gminie wiejskiej, dzięki czemu, zamiast 5,3 tys. zł subwencji na każdego ucznia, dostawała 7 tys. zł – dodaje minister.

Zalewska zapowiada również na łamach portalSamorzadowy.pl, iż Ministerstwo opracowuje nowe regulacje zmieniające funkcjonowanie szkół zawodowych, kładąc nacisk na kształcenie dualne we współpracy z przedsiębiorcami. - Jest to dyskusja o nowej filozofii szkoły, sposobach prowadzenia poszczególnych etapów kształcenia, ale także o miejsce i rolę każdego podmiotu w szkole. Ostateczny kształt reformy edukacji ogłoszę 27 czerwca w Toruniu – mówi Zalewska.

Więcej czytajcie w serwisie portalsamorzadowy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

mati 2016-03-02 10:48:49

A to dlatego byli włodarze gminy pchają się na dyrektorów szkół nie publicznych bo jest super kasa do wzięcia.

edi 2016-03-02 10:07:43

nareszcie ktoś się zajmie tymi szkołami nie publicznymi w nich jest wolna amerykanka .Nauczyciele są traktowani przynieś wynieś pozamiataj.Nie ma dla nas żadnego szacunku od osoby prowadzącej[dyrektor].Proszę zróbcie coś z tym,żeby były wszystkie szkoły publiczne.

Matylda 2016-03-01 18:56:45

To dlatego był taki krzyk, ze zmniejszają dotacje na naukę w domu, a tu kolejni złodzieje!!!