MHŻP organizuje warsztaty dla sędziów, prokuratorów i policjantów

Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje warsztaty antydyskryminacyjne dla sędziów, prokuratorów i policjantów. Zajęcia mają pomóc przedstawicielom prawa, którzy w swojej pracy zetknęli się z przejawami nietolerancji, w tym z antysemityzmem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MHŻP organizuje warsztaty dla sędziów, prokuratorów i policjantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 kwi 2014 15:13


"Szkolenie ma uwrażliwić sędziów, prokuratorów oraz przedstawicieli policji na zjawiska dyskryminacji, rasizmu, antysemityzmu, nietolerancji i ksenofobii. Ma także pozwolić na lepsze zrozumienie znaczenia przepisów prawa krajowego i międzynarodowego w tym obszarze" - powiedziała PAP koordynatorka warsztatów dr Kamila Dąbrowska z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Grupa ok. 20 sędziów i prokuratorów z całej Polski, która rozpoczęła szkolenie w poniedziałek, zapozna się ze sposobami reagowania na dyskryminację oraz z mechanizmami psychologicznymi i społecznymi prowadzącymi do nietolerancji i dyskryminacji. "Bez próby zrozumienia motywów działań dyskryminacyjnych stosowanie nawet najlepszego ustawodawstwa zakazującego takich zachowań pozostanie nieefektywne" - podkreśliła Dąbrowska.

Uczestnicy szkolenia będą rozważać konkretne przejawy dyskryminacji, wiążące się z postępowaniami toczącymi się przed polskimi i europejskimi sądami. Omawiane będą także takie zagadnienia jak "stereotyp, uprzedzenia, dyskryminacja, motywy dyskryminacji, relacje mniejszość-większość, złożoność tożsamości ludzkiej". Ponadto przedstawione zostaną prawne standardy antydyskryminacyjne obowiązujące nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Każdorazowo warsztaty poprzedzi wykład o europejskim standardzie równości prof. Mirosława Wyrzykowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego i członka Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji.

Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Muzeum podkreśla, że uczestnicy szkolenia nie będą traktowani jako oficjalni reprezentanci swoich instytucji, co ma umożliwić swobodę wygłaszania własnych opinii. "Metody nauczania zastosowane podczas szkolenia mają doprowadzić do wymiany myśli i stanowisk, tak, aby możliwe było naświetlenie różnych punktów widzenia na temat objętych zakresem szkolenia kwestii" - zaznaczyła Dąbrowska.

Pierwsze szkolenia zaplanowane na 7-8 kwietnia skierowane są do sędziów i prokuratorów. Rekrutacja na szkolenie dla sędziów i prokuratorów odbyła się m.in. we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.