Mentor wskaże kierunki rozwoju stażysty

Krótki czas trwania stażu powoduje, że kluczowe staje się odpowiednie dobranie osoby do roli opiekuna stażysty. Mentor powinien być osobą z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w firmie. Musi też mieć czas dla stażysty.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mentor wskaże kierunki rozwoju stażysty

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

26 cze 2013 8:01


Wbrew pozorom wybór odpowiedniego mentora nie jest prosty. Pracownicy, którzy nadają się do tej roli, obciążeni są często dużą liczbą obowiązków służbowych. Sprawy nie ułatwia też to, że większość staży odbywa się w wakacje, kiedy część pracowników przebywa na urlopach. Polskie firmy do roli mentora podchodzą bardzo różnie.

W Billennium, firmie branży IT, każdy czteroosobowy zespół stażystów ma dwóch mentorów. Technicznego, który zajmuje się młodymi programistami od strony nauki zawodu, oraz tego, który wprowadza ich do organizacji.

- Student musi się czegoś nauczyć od mentora technicznego. Bez tego ci młodzi ludzie niczego by dla nas nie napisali - wyjaśnia Michał Jarząbek, HR advisor z firmy Billennium.

Praktykanci w Billennium piszą aplikacje na wewnętrzne potrzeby firmy.

- Naszym celem jest dać praktykantom coś, czego nie wynieśli ze studiów. Młodzi ludzie, którzy do nas przychodzą potrafią programować, nie umieją jednak pracować w zespole, bo tego żadna uczelnia nie uczy tak, jakbyśmy sobie życzyli - zaznacza Michał Jarząbek.

I tu pojawia się zadanie dla mentora, który prowadzi codzienne spotkania. Praktykanci mówią na nich o bieżących problemach, a także planują następny dzień.

Opiekun wspiera stażystów także w Whirlpool Polska. Nie jest to klasyczny mentor wspierający w rozwoju, ale osoba pomagająca młodemu człowiekowi poruszać się w skomplikowanych meandrach organizacyjnych firmy. Jeśli stażysta przechodzi do innego zakładu, dostaje nowego opiekuna.

- Ważne, by opiekun miał czas, który może poświęcić stażyście. Inaczej konieczna jest zmiana opiekuna, co powoduje utratę wizerunku firmy i zmniejsza zaangażowanie młodego człowieka. Dla nas to ważne, bo stażyści są dla nas cennym źródłem rekrutacji - podkreśla Paweł Miłoszewski, dyrektor ds. zarządzania personelem w Whirlpool Polska.

W Toyota Motor Manufacturing Poland mentorem jest starszy specjalista, który zna się na technice pracy, ma doświadczenie w firmie. Pomaga i wspiera stażystę.

- Nie zawsze to działa, bo często starszymi specjalistami są typowi eksperci, którzy nie mają umiejętności zarządzania młodymi absolwentami. Wtedy pomocą służy kierownik sekcji, a stażysta ma dwóch mentorów - mówi Dariusz Banach, dyrektor personalny w Toyota Motor Manufacturing Poland.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.