MEN stworzy wirtualną mapę szkół zawodowych

0 0
MEN stworzy wirtualną mapę szkół zawodowych
Gimnazjaliści będą mogli znaleźć informacje o szkołach zawodowych w jednym miejscu (fot.fotolia)

Premier Ewa Kopacz poinformowała, że od 1 marca - kiedy gimnazjaliści będą decydować o swej dalszej nauce - na stronach ministerstwa edukacji dostępna będzie mapa szkół zawodowych.

Jak mówiła, będzie to swoisty przewodnik po tych placówkach, dzięki któremu młodzi ludzie znajdą m.in. informacje o kierunkach kształcenia w danej szkole, jej adresie, itp. "Myślę, że łatwiej będzie im podjąć decyzję" - dodała.

Premier odwiedziła w poniedziałek Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Kształci się tu ponad 1100 uczniów i słuchaczy. Szkoła dostosowuje swój program i kształcenie w określonych zawodach do potrzeb rynku pracy. Współpracuje z lokalnymi i regionalnymi pracodawcami.

I o tej współpracy mówiła m.in. szefowa rządu. Przypomniała, że rok szkolny 2014/2015 został ogłoszony "Rokiem Szkoły Zawodowców". W jego ramach w ubiegły piątek (23 stycznia) ministrowie: edukacji, pracy, skarbu i gospodarki zawarli porozumienie, dzięki któremu m.in. zostanie nawiązana bliska współpraca specjalnych stref ekonomicznych ze szkołami zawodowymi.

Kopacz wspomniała, że już w swoim expose mówiła o rozwoju szkolnictwa zawodowego. Podczas poniedziałkowego spotkania z uczniami przyznała, że "nie mogła już patrzeć" jak młodzi ludzie z wykształceniem wyższym, technicznym czy zawodowym nie znajdują pracy. "A jeśli znajdują, to nie w swojej dziedzinie" - dodała.

Jak zaznaczyła, najważniejszą rzeczą jest dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Dlatego ważna jest współpraca przedsiębiorców ze szkołami. Premier chciałaby, aby pracodawcy współuczestniczyli w tworzeniu programów w szkołach.

Przypomniała, że od października ub. roku szkoleni są tzw. edukatorzy - nauczyciele, dyrektorzy szkół, którzy radzą swoim uczniom, do jakiej szkoły mogą się kierować.

Premier zapewniła, iż ze strony rządu jest chęć przywracania do życia szkolnictwa zawodowego. "Szkolnictwa, które spowoduje, że w naszej gospodarce nie zabraknie fachowców dobrze wyszkolonych" - podkreśliła.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.