MEN: Będą dwa nowe zawody. Jakie?

Kierowca mechanik i jeździec to dwa nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów - minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

MEN: Będą dwa nowe zawody. Jakie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 lis 2015 13:56


Jak poinformowało w poniedziałek (9 listopada) MEN, kształcenie w obu nowych wprowadzonych zawodach prowadzone będzie w zasadniczych szkołach zawodowych oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Obecnie rozporządzenie ministra edukacji w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawiera 203 zawody ujęte w siedem grup.

Kierowca mechanik

Zawód kierowca mechanik został wprowadzony na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji konieczność jego wprowadzenia wynika z obserwowanego deficytu kadr z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług związanych z przewozem rzeczy.

O wprowadzenie tego zawodu zabiegali członkowie organizacji pracodawców Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej oraz stowarzyszenia branżowe i zawodowe.

Zawód jeździec

Zawód jeździec został wprowadzony na wniosek ministra sportu i turystyki. - W opinii ministra kształcenie młodych ludzi w tym zawodzie przygotuje fundament do odbudowania polskich sportów konnych. Szkoła zawodowa pozwoli stworzyć bazę dla rozwoju jeździectwa oraz umożliwi młodym ludziom, których pasjonują konie i jeździectwo, zdobycie wiedzy praktycznej i merytorycznej otwierającej ścieżki kariery na rynkach polskich i zagranicznych - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Jak podaje raport „Removing the Blinkers World Horse Welfare and Eurogroup for Animals Raport” z 2015 r., wartość europejskiego biznesu jeździeckiego to 100 mld euro rocznie (ośrodki jeździeckie, sklepy ze sprzętem, produkcja pasz i sprzętu jeździeckiego, szkolenia dla jeźdźców i hodowców, trening i transport koni). Jego siłą napędową są odpowiednio przygotowane przez zawodowców konie. Szacuje się, że w Europie jest łącznie 400 tys. pełnoetatowych miejsc pracy w biznesie jeździeckim.

Uzasadniając wprowadzenie zawodu jeździec zaznaczono, że w Polsce w 2006 r. takich miejsc pracy było 42 tys. - Pochodzące z 2009 r. szacunki przewidują, że w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat: jeździectwo stanie się w Polsce sportem masowym, formą rekreacji, obejmującą 600-800 tys. osób, nastąpi wzrost popytu na konie wierzchowe i zaprzęgowe rzędu 150-200 tys. sztuk, które zostaną wyhodowane w Polsce albo będą sprowadzone z zagranicy rozwój jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50-75 tys. miejsc pracy - napisano.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.