Mechanik samochodowy najpopularniejszym profilem w zawodówkach

Liczba uczniów w zawodówkach i technikach spadła o 15 proc. w ciągu pięciu lat. Popularnymi kierunkami pozostają technik informatyk i technik ekonomista, a takie kształcenie powinno uwzględniać inne potrzeby rynku pracy niż studia wyższe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mechanik samochodowy najpopularniejszym profilem w zawodówkach

PODZIEL SIĘ


Autor: JP/mat.pras.

9 paź 2015 9:16


Według informacji, które Bankier.pl uzyskał w Ministerstwie Edukacji Narodowej, zawodówki i technika kształciły w zeszłym roku 1,06 miliona uczniów. Niezmiennie najwięcej osób decyduje się na zdobycie tytułu technika informatyka i ekonomisty – ostatnie dane MEN mówią o - odpowiednio 19 i 12,6 tys. absolwentów.

Uczniowie szkół zawodowych najczęściej decydują się na profil mechanika pojazdów samochodowych – w ostatnim roku zawód ten zdobyło 10,4 tys. absolwentów, a w ciągu ostatnich pięciu lat – 55 tysięcy.

Coraz mniej młodych ludzi decyduje się na zdobycie fachu w specjalizacjach budowlanych, czy gastronomicznych. W odwrocie jest także kształcenie w klasach dla przyszłych elektryków, czy stolarzy, gdzie liczba absolwentów w ubiegłym roku wyniosła niecałe 2 tysiące.

– Wybory uczniów szkół zawodowych i techników przypominają trendy panujące wśród studentów. Jedni i drudzy chcą być informatykami i ekonomistami. To tylko potwierdza, że szkolnictwo zawodowe wyzbywa się idei, która mu przyświecała. Takie kształcenie powinno uwzględniać inne potrzeby rynku pracy niż studia wyższe, w przeciwnym razie i technika, i uniwersytety zaleją rynek osobami z tej samej branży – komentuje Mateusz Gawin, redaktor Bankier.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.