Matura 2016, poziom podstawowy i rozszerzony: Dziś egzamin z języka niemieckiego

0 0
Matura 2016, poziom podstawowy i rozszerzony: Dziś egzamin z języka niemieckiego
Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja, ustnych - do 27 maja (fot. men.gov.pl)

• Po godzinie 9 maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka niemieckiego na poziomie podstawowym.
• Egzaminu na poziomie rozszerzonym; rozpocznie się on o godzinie 14.
• Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze.

Od lat język niemiecki jest drugim - po języku angielskim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze; egzamin z angielskiego przeprowadzony był w ubiegłym tygodniu.

Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego na poziomie podstawowym zadeklarowało 21,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Część z nich w czwartek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z niemieckiego na poziomie rozszerzonym; rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało 8,3 tys. abiturientów.

Tegoroczni absolwenci liceów i techników nie są jedynymi, którzy w czwartek będą pisać egzamin z niemieckiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników. Takich osób jest łącznie około 2,2 tys. w całym kraju.

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

Czytaj też: Matury 2016: Język polski i pytania o miłość

Na kolejnych miejscach w wyborach maturzystów, jeśli chodzi o języki obce - po angielskim i niemieckim - znalazł się rosyjski. W tym roku chce go zdawać 5,9 tys. maturzystów. Egzamin z rosyjskiego odbędzie się 18 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy z tych przedmiotów przeprowadzone będą: 19, 20 i 23 maja.

Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego; chodzi o język białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości przeprowadzone zostaną 24 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języków: kaszubskiego i łemkowskiego.

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.