Małopolska: Coraz więcej absolwentów zawodówek znajduje pracę

Po roku od uzyskania świadectwa ok. 43 proc. absolwentów szkół zawodowych zajmowało się przede wszystkim pracą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małopolska: Coraz więcej absolwentów zawodówek znajduje pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/ jk

6 lip 2015 19:19


Jak poinformowała Katarzyna Nyklewicz z WUP w Krakowie wyraźnie zmniejszyła się liczba tych, którzy w rok od uzyskania świadectwa ani nie pracowali ani nie kontynuowali nauki (tzw. NEETs-ów) z blisko 20 proc. absolwentów szkół w 2012 r. do 15 proc. w 2013 r.

Absolwenci zawodówek mają pracę

"Z badań wynika, że w 2012 r. 63 proc. młodych ludzi znalazło pracę w pierwszym roku po ukończeniu szkoły, w 2013 r. już 67 proc. W trudniejszej sytuacji niż pozostali absolwenci były osoby kształcące się w zawodach turystyczno-gastronomicznych i usługowych. W trzech kolejnych rocznikach, kończących szkoły w 2011, 2012 i 2013 roku, to właśnie w tych zawodach pojawiło się stosunkowo najwięcej osób bez pracy" – mówiła Nyklewicz.

Czytaj też: Młodzi nie wybierają zawodówek, bo dla nich to ujma i wstyd

Badaniem – w formie wywiadu telefonicznego i ankiety internetowej - objętych zostało 3 tys. 946 osób, które w 2013 r., ukończyły naukę w szkołach zasadniczych zawodowych, technikach, szkołach policealnych.

Wynika z niego, że najpopularniejszymi formami zatrudnienia wśród absolwentów, którzy nie łączyli pracy z dalszą nauką, były umowy czasowe (34 proc. w 2013 r.) i umowa-zlecenia (12 proc. respondentów).

Raport wyraźnie pokazuje, że kariera absolwentów zależy od płci, typu szkoły, jaką ukończyli oraz zawodu, jaki uzyskali. Trudniej o zatrudnienie kobietom i absolwentom zasadniczych szkół zawodowych. Pracę z nauką częściej łączą absolwenci techników, a osoby, które skończyły inne typy szkół zawodowych koncentrują się na działalności zarobkowej.

Wśród absolwentów techników grupa tych, którzy koncentrują się tylko na edukacji, utrzymuje się od kilku lat na poziomie ok. 20 proc. Przybywa tych, którzy znaleźli pracę lub zdecydowali się łączyć ją z nauką. Wśród absolwentów, którzy skończyli technikum w 2011 r., po dwunastu miesiącach 37 proc. pracowało, a 24 proc. łączyło pracę z nauką; w 2013 r. było to już odpowiednio 39 proc. i 28 proc.

Czytaj też: System dualny jako model edukacji zawodowej w Polsce istnieje, ale szkoły i urzędy nie są chętne do współpracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.