Lubelskie uczelnie. Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Uniwersytet Medyczny jest jedyną uczelnią w Lublinie, na której chce studiować podobna liczba młodzieży jak w roku ubiegłym. Na kierunku lekarskim o jedno miejsce ubiega się blisko 17 osób; na kierunku lekarsko-dentystycznym na 1 miejsce przypada prawie 29 kandydatów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lubelskie uczelnie. Które kierunki cieszą się największą popularnością?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 lip 2014 19:24


Inne uczelnie mają mniej kandydatów niż w ubiegłym roku.

Na Uniwersytet Medyczny zgłosiły się 9144 osoby, o 100 mniej niż w 2013 r. 3835 osób ubiega się o przyjęcie na kierunek lekarski, gdzie jest 230 miejsc, natomiast 1997 osób - na dentystyczno-lekarski (70 miejsc). Łącznie uczelnia przygotowała 1090 miejsc na 13 kierunkach. Wolne miejsca pozostały jeszcze na kierunkach zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne, tam będzie dodatkowa rekrutacja - poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak.

W pierwszym etapie rekrutacji na Katolicki Uniwersytet Lubelski zgłosiło się 4120 osób, podczas gdy w ubiegłym roku było 4780. Liczba kandydatów spadła, ale znacznie mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to spadek wyniósł 24 proc. "Biorąc pod uwagę mniejszą liczbę tegorocznych maturzystów i tych, którzy maturę zdali, nasz wynik uznajemy za optymistyczny" - powiedziała PAP rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

KUL w tym roku przygotował 2745 miejsc na 64 kierunkach i specjalnościach. Najwięcej osób zgłosiło się na prawo - 622, czyli 2,5 na jedno miejsce, psychologię - 521 osób - 3 na jedno miejsce i filologię angielską - ponad 300 osób, 3,5 na jedno miejsce. Największa konkurencja była na sinologii - ponad 4 kandydatów na jedno miejsce.

Zabrakło kandydatów na nowo utworzony kierunek gerontologia społeczna. Wolne miejsca są także na kierunkach: filologia klasyczna, historia sztuki, matematyka, europeistyka, ochrona środowiska, a także prawo, pedagogika, praca socjalna na Wydziale Zamiejscowym KUL w Stalowej Woli.

Spadek zainteresowanych zanotował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Zarejestrowało się tu przeszło 14,7 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku - ponad 16,8 tys. Nadal trwa rekrutacja na trzy kierunki na nowym wydziale zamiejscowym tej uczelni w Puławach.

Uczelnia przygotowała ponad 6,6 tys. miejsc na około 60 kierunkach. Najwięcej osób zgłosiło się na prawo - 1375, finanse i rachunkowość - 1118, bezpieczeństwo wewnętrzne - 817. Najtrudniej dostać się było na prawo i lingwistykę stosowaną - 6,5 kandydatów na jedno miejsce oraz bezpieczeństwo narodowe - 6 osób na jedno miejsce. Z zainteresowaniem spotkał się nowo utworzony kierunek prawno-biznesowy; zgłosiło się 437 kandydatów, czyli prawie 5 osób na jedno miejsce.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.