Łódzcy studenci mają szansę zdobyć stypendia na naukę w chińskim Chengdu

Do 30 maja łódzcy studenci zainteresowani nauką na uczelniach w chińskim Chengdu - stolicy prowincji Syczuan, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu stypendialnego uruchomionego przez stronę chińską.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łódzcy studenci mają szansę zdobyć stypendia na naukę w chińskim Chengdu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 maj 2015 10:41


Chengdu - partnerskie miasto Łodzi i największy ośrodek akademicki w Chinach - uruchomiło w ub. roku program stypendialny dla studentów łódzkich szkół wyższych. Chińczycy nie tylko umożliwią im naukę na swoich uczelniach, ale też przyznają stypendia pokrywające część kosztów utrzymania. Dotąd z tej możliwości skorzystało kilkoro studentów.

Oferta chińskich władz obejmuje trzymiesięczne kursy nauki jęz. chińskiego, a także studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Student może otrzymać stypendium w wysokości od 20 do 30 tys. juanów rocznie, a jedyne wymagania stawiane przez stronę chińską studentom to pełne zaangażowanie w naukę.

Czytaj też: Work Service: Informatyka, motoryzacja, logistyka - to warto studiować

Proponowane są stypendia na kilkunastu uczelniach wyższych. "Propozycja władz Chengdu jest atrakcyjna zarówno dla studentów kierunków humanistycznych, jak i technicznych, gdyż region ten słynie z wysokiego poziomu przemysłu związanego z nowymi technologiami" - przekonuje rzeczniczka marszałka woj. łódzkiego Joanna Blewąska.

Kandydaci ubiegający się o dofinansowanie studiów w Chengdu mogą aplikować na dowolny kierunek, na takich uczelniach jak m.in. Sichuan University, University of Electric Science and Technology, Southwest Jiaotong University, Southwest University of Finance, Chengdu University of Technology, Chengdu University, Chengdu University of Information Technology czy Sichuan University of Music.

Czytaj też: Firmy cierpią na brak fachowców. Rozwiązaniem jest szkolnictwo zawodowe

Szczegółowe informacje o programach studiów i procedurach aplikacyjnych znajdują się na stronach internetowych uczelni. Kandydaci samodzielnie muszą przystąpić do rekrutacji, a zainteresowani ubieganiem się o dofinansowanie muszą dołączyć do dokumentów aplikacyjnych wysyłanych na uczelnię zaświadczenie wydane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Łódź i region łódzki od kilku lat rozwija współpracę z chińskimi prowincjami- przede wszystkim z Syczuanem i Guangdong. W 2013 roku uruchomione zostało bezpośrednie, regularne połączenie kolejowe cargo z Łodzi do Chengdu. Tam też od kwietnia ub. roku działa przedstawicielstwo województwa łódzkiego i Łodzi, które ma pomagać w kontaktach gospodarczych i promocji województwa łódzkiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.