Łódzcy policjanci szkolą się w Brandenburgii

Jak zorganizować sprawną akcję ratunkową w czasie wypadku na autostradzie i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa kierowców - to tematy szkoleń, które dla policjantów z regionu łódzkiego organizuje policja z niemieckiej Brandenburgii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Łódzcy policjanci szkolą się w Brandenburgii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 wrz 2014 19:35


Jak poinformowała rzecznik KWP w Łodzi podinsp. Joanna Kącka, na realizację projektu Erasmus+, w ramach którego odbywa się wymiana polsko-niemieckich doświadczeń, pozyskano 41 tys. zł unijnego dofinansowania. Szkolenia policjantów prowadzone będą w Brandenburgii, m.in. w Wyższej Szkole Zawodowej Policji w Oranienburgu.

Łódzka policja ma już kilkuletnie doświadczenie we współpracy z kolegami z Niemiec. W latach 2012-14 w ramach unijnego projektu Leonardo da Vinci, na który pozyskano ok. 80 tys. zł, kilkudziesięciu policjantów z woj. łódzkiego wzięło udział w szkoleniach za zachodnią granicą.

Czytaj też: Policjanci będą szkolić się na symulatorach jazdy radiowozami

Jak zaznaczył na konferencji podsumowującej projekt komendant wojewódzki policji nadinsp. Dariusz Banachowicz, szkolenia nie ograniczały się jedynie do zagadnień ruchu drogowego. Współpraca dotyczy także "innych obszarów policyjnej działalności: jednostek specjalnych, oddziałów prewencji, antyterrorystycznych, policji zwalczającej przestępczość samochodową" - mówił.

St. aspirant Kamil Wnukowski z wydziału ruchu drogowego KWP w Łodzi, który wziął udział w szkoleniu poświęconym działaniom policji autostradowej w przypadku wypadków i kolizji, podkreślił, że zajęcia z kolegami z Brandenburgii pozwoliły mu na dokładne poznanie specyfiki ich pracy.

Czytaj też: Z jakiej broni strzela polski policjant?

Policjanci z obu krajów wspólnie pełnili codzienną służbę na drogach, jeździli w patrolach. W czasie zajęć teoretycznych w szkole policyjnej w Oranienburgu poddano analizie m.in. katastrofę polskiego autobusu, która wydarzyła się kilka lat temu na autostradzie A12.

"Przyglądaliśmy się, w jaki sposób przebiegała akcja ratownicza. Policja popełniła pewne błędy w jej trakcie, w ich następstwie przyjęto nowe procedury. Niemcy mają kilkudziesięcioletnie doświadczenie w zabezpieczeniu zdarzeń na autostradach, a my znacznie krótsze. Dzięki szkoleniom możemy uczyć się na ich błędach, unikając własnych" - dodał Wnukowski.

W trakcie piątkowej konferencji podpisane zostało porozumienie między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i komendantem wojewódzkim policji w Łodzi dotyczące "zabezpieczenia miejsc zdarzeń długotrwałych w skutkach przez zarządcę drogi oraz ich oznakowania przez policję."Zawarte w porozumieniu zasady oparte zostały na rozwiązaniach, które łódzcy policjanci poznali w czasie szkoleń w Brandenburgii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.