Limit na kierunku lekarskim zwiększy się o 869 miejsc

0 0
Limit na kierunku lekarskim zwiększy się o 869 miejsc
Najwięcej miejsc na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych w języku polskim ma być na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. (Fot.: Wikimedia, CC-BY-SA-2.0)

Jak wynika z projektu przygotowanego przez resort zdrowia, w przyszłym roku akademickim limit miejsc na kierunku lekarskim zwiększy się o 869 miejsc, a na lekarsko-dentystycznym o 18.

Zwiększenie limitu przyjęć na studia medyczne w języku polskim minister Konstanty Radziwiłł zapowiadał już po objęciu kierownictwa resortu. "Polska stała się zagłębiem do kształcenia cudzoziemców, co generalnie jest dobrym zjawiskiem i służy podnoszeniu jakości kształcenia na uczelniach medycznych, ale wydaje się, że wobec ogromnego niedoboru kadr lekarskich w Polsce (...) zasadne jest zwiększenie liczby miejsc na studiach w języku polskim" - mówił wówczas.

W czwartek resort opublikował projekt rozporządzenia określającego limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny w poszczególnych uczelniach na rok akademicki 2016/2017. Propozycja ta została przygotowana w porozumieniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a limity zostały określone na podstawie propozycji uczelni (przy uwzględnieniu ich możliwości dydaktycznych) oraz w oparciu o zapotrzebowanie na absolwentów tych kierunków.

W przyszłym roku akademickim limit miejsc na kierunku lekarskim ma się zwiększyć o 869 miejsc. Z tego na studiach stacjonarnych w języku polskim ma wzrosnąć o 599 miejsc, na studiach niestacjonarnych w języku polskim - o 100 miejsc, a na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż polski - o 170 miejsc.

Najwięcej miejsc na kierunku lekarskim na studiach stacjonarnych w języku polskim ma być na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (650 miejsc dla obywateli polskich i 7 dla cudzoziemców) oraz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (550 miejsc dla Polaków i 11 dla cudzoziemców). Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi 60 miejsc jest finansowanych przez resort obrony; na tej uczelni zaproponowano limit 570 miejsc dla Polaków i 10 dla cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim. W sumie przyszli lekarze mogą się kształcić na 16 uczelniach.

Limit na kierunku lekarsko-dentystycznym

Natomiast na kierunku lekarsko-dentystycznym w sumie limit ma zwiększyć się o 18 miejsc. Na studiach stacjonarnych w języku polskim planuje się zwiększenie przyjęć o 31 miejsc, na studiach niestacjonarnych - o 10 miejsc. O 23 miejsca ma się zmniejszyć natomiast limit na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż polski.

Zgodnie z projektem najwięcej osób rozpocznie stacjonarne studia lekarsko-dentystyczne w języku polskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach (125 miejsc dla Polaków i 5 dla cudzoziemców) oraz na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi (120 miejsc dla Polaków i 2 dla cudzoziemców). Przyszli stomatolodzy mogą studiować na 10 uczelniach w Polsce.

Zgodnie z projektem nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, by senaty uczelni zdążyły określić liczbę studentów na poszczególnych kierunkach, uwzględniając przyznany limit.

W ubiegłym roku limit przyjęć na kierunku lekarskim został zwiększony o 677 miejsc, a na kierunku dentystycznym - o 88.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.