www.portalsamorzadowy.pl

Likwidacja gimnazjum, Kluzik-Rostkowska: Część nauczycieli straci pracę bezpowrotnie

0 0
Likwidacja gimnazjum, Kluzik-Rostkowska: Część nauczycieli straci pracę bezpowrotnie
- W wielu szkołach już dziś nie każdy nauczyciel pracuje w pełnym wymiarze godzin - mówi Joanna Kluzik – Rostkowska (fot.men.gov.pl)

- Pani minister czaruje rzeczywistość - mówi Joanna Kluzik – Rostkowska, szefowa edukacji w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. - Trzeba brać pod uwagę, że część nauczycieli gimnazjalnych straci pracę bezpowrotnie.


Joanna Kluzik – Rostkowska uważa podstawowe zmiany w edukacji przedstawione przez minister Annę Zalewską za drogę z złym kierunku.

- Jeśli mówimy o zamianie zasadniczej, czyli powrocie do szkoły powszechnej i 4-letniego liceum, to nasuwa się podstawowe pytanie, po co wprowadzono te zmiany? Jaki jest ich merytoryczny sens? Nie widzę żadnego powodu tych zmian oprócz sentymentalnego powrotu do systemu oświaty z głębokiego PRL-u - wyjaśnia.

Według byłej szefowej MEN problem będzie także z zapewnieniem pracy nauczycielom po likwidacji gimnazjów.

- Pani minister Anna Zalewska mówi, że będą inne funkcje dla nauczycieli w szkole, w inny sposób zagospodarowane zostaną ich umiejętności, ale po pierwsze bez wiedzy o konkretnych źródłach finansowania tych działań nie ma o czym gadać. Po drugie zaś, nie sposób przy tak szalonym tempie nieprzemyślanych zmian nie wytracić po drodze iluś tam pedagogów – twierdzi Kluzik – Rostkowska.

Czytaj też: Reforma oświaty pozbawi nauczycieli pracy?

- Pani minister rzeczywistość czaruje w tym temacie już od kilku miesięcy. Minister nieodmiennie deklaruje, że z powodu cofnięcia 6-latków do przedszkoli nauczyciele nie stracą pracy. Ale rzeczywistość jest inna. ZNP wyliczyło, że w najbliższych miesiącach powinno odejść ze szkół ponad 7 tys. osób. Jest niż demograficzny więc nauczycieli potrzebujemy coraz mniej - dodaje.

Jak wyjaśnia jeśli znikną gimnazja, to nauczyciele gimnazjalni powinni być rozdysponowani do szkoły podstawowej oraz liceów.

- Tylko, że w wielu szkołach już dziś nie każdy nauczyciel pracuje w pełnym wymiarze godzin. Jeśli będzie to możliwe dyrektor najpierw będzie dokładał godzin tym nauczycielom, których ma. Dopiero potem będzie sięgał po pedagogów, którzy znaleźli się na rynku w wyniku utraty pracy - mówi była minister edukacji.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Nauczyciele chcą utrzymania gimnazjów, bo się boją utraty pracy, dobo uczniów ich mało interesuje.
 • U syna w jednej szkole (podstawowa +gimnazjum) były dwie dyrektorki, dwie księgowe, dwie sekretarki.
  Synowie są już po liceach, ale koszmarny widok szkolnictwa mam cały czas przed oczami. Chodziłem ok. 20 lat na wywiadówki i ręce mi opadały jak tam szedłem. Totalna niemoc nauczycieli, którzy wiecznie zasłaniali się brakiem czasu, lub programem narzuconym od górnie.
  Ogromne braki w nauczaniu mogą ocenić wykładowcy na uczelniach. Oni widzą z jakimi brakami przychodzą uczniowie. Na uczelniach technicznych np okazuje się, że uczniowie w życiu nie rozwiązywali zadania z fizyki. Nauczyciele już na pierwszej wywiadówce mówili do rodziców, że jak myślimy o studiach dla naszych pociech to musimy załatwić im korepetycje bo szkoła nie nauczy.
  Szkolnictwo za PO było skandaliczne. Mam nadzieję że Pani Zalewska to zmieni. Ta Pani sprawia wrażenie mądrej i rozsądnej. Nie ma porównania z Kluzik. Nie mam w tym interesu, bo dzieci już nie mam w wieku szkolnym, ale kiedyś może skorzystają na tym nasze wnuki.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.