Likwidacja gimnazjów, reforma oświaty: Nawet 12 lat potrwają zwolnienia nauczycieli

• Zmiany demograficzne, pozostawienie sześciolatków w przedszkolach i planowana likwidacja gimnazjów – to wszystko sprawia, że wielu nauczycieli musi obawiać się o pracę.
• W niedalekiej przyszłości straci ją 15 tys. osób.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Likwidacja gimnazjów, reforma oświaty: Nawet 12 lat potrwają zwolnienia nauczycieli

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

7 wrz 2016 8:40


7 tys. nauczycieli już zostało zwolnionych. Do tego grona należy doliczyć tych, którzy przeszli na wcześniejsze emerytury, udali się na urlop dla poratowania zdrowia lub byli zatrudnieni na umowy okresowe i nie zostały im one przedłużone. Ta ostatnia grupa liczy 2–3 tys. osób.

- W pierwszej kolejności zwolnienia dotkną nauczycieli wczesnoszkolnych. Za kilka lat spadnie też zapotrzebowanie na nauczycieli takich przedmiotów jak matematyka, historia czy przyroda. Zwolnienia te nie będą wydarzeniem jednorazowym. Będzie to proces trwający 10–12 lat – mówi Joanna Kotzian z firmy doradztwa personalnego HRK.

Czytaj też: Duże zmiany w nowym roku szkolnym 2016/2017 i kolejnych

W przeszłości nauczyciele zwalniani ze szkół państwowych często znajdowali zatrudnienie w placówkach prywatnych. Tym razem może być z tym kłopot, ponieważ one również będą borykały się z problemem zwolnień.

W najlepszej sytuacji wydają się być nauczyciele matematyki i języków obcych. Stale wzrasta bowiem zapotrzebowanie na korepetycje z tych przedmiotów. Najwięcej trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć natomiast nauczyciele wczesnoszkolni. Duża część z nich prawdopodobnie będzie musiała się przekwalifikować.

Podobał się artykuł? Podziel się!

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Klik 2017-01-21 12:16:03

W naszej szkole górą 6 związków zawodowych. Prawie połowa to chronieni. Czy z tym nie należy coś zrobić?

nano 2016-11-17 21:21:16

miernoty które mają plecy zostaną a pozwalniają tych którzy są dobrzy i dumni

emeryt 2016-10-03 10:33:24

Ci co się tak cieszą ,że nauczyciele będą musieli odejść ze szkół za parę lat będą sobie w brodę pluli,że ich dzieci będą uczone przez ludzi po średniej szkole."nie nauka lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera" już to przerabialiśmy.

REKLAMA