Letnie Praktyki Menedżerskie dla studentów w Procter&Gamble

Strategia zarządzania ludźmi P&G opiera się na modelu „awansu od wewnątrz”, dlatego firma rekrutuje pracowników najczęściej na stanowiska początkowe, m.in. poprzez Program Letnich Praktyk. Nabór jeszcze trwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Letnie Praktyki Menedżerskie dla studentów w Procter&Gamble

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 kwi 2014 14:51


- Poszukujemy kandydatów posiadających zdolności przywódcze, umiejętność podejmowania decyzji oraz chęć rozwoju. Ważne jest dla nas także działanie zespołowe i odpowiedzialność za powierzone działania. Nie oczekujemy na tym etapie doświadczenia zawodowego - mówi Monika Butrym z działu HR Procter & Gamble.

Czytaj też wywiad: Cechy przywódcze młodych ludzi weryfikujemy podczas rekrutacji

Firma poszukuje kilkudziesięciu utalentowanych studentek i studentów trzeciego, czwartego i piątego roku, gotowych do podjęcia interesujących projektów biznesowych.

Warunkiem koniecznym jest jednak znajomość języka angielskiego, ponieważ stażyści będą realizowali projekty w międzynarodowych zespołach.

W ramach modelu rozwoju liderów, praktykanci już od pierwszego dnia w P&G uczestniczą w istotnych dla firmy projektach biznesowych. Program Praktyk Letnich będzie odbywał się m.in. w działach: marketingu, sprzedaży, badań rynku i konsumenta, finansów i księgowości, HR, rozwiązań Informatycznych i wspomagania decyzji oraz logistyki, w tym w nowo otwartym Europejskim Centrum Planowania i Logistyki w Warszawie.

Praktyki będą również realizowane w fabrykach firmy w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i Warszawie. Wsparcia merytorycznego przy prowadzonych projektach będą udzielali doświadczeni menedżerowie.

Praktyki rozpoczynają się 1 lipca 2014 roku i trwają 3 miesiące. Uczestnicy programu otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, a najlepsi, jak co roku, otrzymają propozycję stałej pracy.

Aplikacje można składać do 15 kwietnia 2014 r. (31 maja w przypadku fabryk) tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.