Lekcje na podstawie "Gwiezdnych Wojen"? Nauczyciele mają z czego korzystać

0 0
Lekcje na podstawie "Gwiezdnych Wojen"? Nauczyciele mają z czego korzystać
Ideą spotkań w kinie jest doskonalenie warsztatu nauczyciela, aby jak najlepiej pełnił funkcję wychowawcy. (Fot.: Alexandre Chassignon)

• Filmy stały się narzędziem wspierającym polską edukację.
• Na podstawie filmów psychologowie przygotowują dla nauczycieli warsztaty i scenariusze lekcji.
• Nauczyciele i wychowawcy mogą korzystać z edukacyjnych opracowań na podstawie m.in. "Rzezi", "Sali samobójców" a nawet "Gwiezdnych Wojen".

Z pozoru to dystyngowani przedstawiciele klasy wyższej. Wykształceni i o nienagannych manierach. Spotykają się, by wyjaśnić kwestię bójki swoich synów, którą zgodnie uważają za młodzieńczy wybryk. Jednak w obliczu narastającego napięcia i nieporozumień między dwójką małżeństw, wybucha widowiskowa awantura.

W mistrzowski, acz przerysowany sposób Roman Polański w filmie "Rzeź" odsłania słabości ludzi i pokazuje rozwój konfliktu od momentu niezrozumienia aż do prawdziwej eskalacji złości, frustracji i wypominania rodzinnych żalów.

– Film ten to doskonałe studium konfliktu. Autorka sztuki "Bóg mordu", na podstawie której powstał film, doskonale opisuje mechanizm powstawania konfliktu. Pokazuje też, jak zmiana tematu dyskusji może powodować eskalację lub wygaszenie konfliktu – tłumaczy Anna Tulczyńska, psycholog.

– Podczas warsztatów filmowych po projekcji "Rzezi" omawiałam z nauczycielami takie sposoby rozwiązywania konfliktów z uczniami i rodzicami, by nie dochodziło eskalacji, przedstawiałam też zasady dobrej komunikacji w konflikcie i podstawy negocjacji – dodaje.

Tulczyńska mówi o warsztatach "Pracuję z klasą" czyli darmowym programie edukacyjnym prowadzonym od 2009 roku przez wydawnictwo Nowa Era i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Główną ideą spotkań w kinie jest doskonalenie warsztatu nauczyciela, aby jak najlepiej pełnił funkcję wychowawcy.

Program dla nauczycieli

– Co roku pracujemy z innym, specjalnie dobranym filmem w 10-12 miastach Polski. Po każdej projekcji organizujemy warsztaty z psychologami i przygotowujemy dla nauczycieli dedykowany magazyn z artykułami tematycznymi i gotowymi scenariuszami lekcji – tłumaczy Agnieszka von Mallek z Nowej Ery.

– Realizując te projekty, wspieramy nauczycieli w ich pracy wychowawczej, wspólnie zastanawiamy się nad problemami, z jakimi się stykają. To także odpowiedź na często zgłaszany przez szkoły problem, jakim jest zbyt mała liczba psychologów szkolnych – dodaje.

Dotychczas poza "Rzezią" nauczyciele oglądali m.in. głośną "Salę samobójców", która była punktem wyjścia do rozmowy o depresji wśród uczniów oraz cyberprzemocy. Film "Carte Blanche” z Andrzejem Chyrą  stał się inspiracją do podjęcia tematu roli wychowawcy i poznania zasad funkcjonowania grupy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.