Które zawody najbardziej potrzebują kompetentnego pracownika, a które skazane są na wygaszanie?

Czas na to, byśmy przeorientowali nasze systemy kształcenia pod potrzeby przyszłej, zaawansowanej technologicznie gospodarki, mając świadomość, że obecny system kształcenia zaspokaja podstawowe wymagania - powiedział ekonomista dr Artur Bartoszewicz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Które zawody najbardziej potrzebują kompetentnego pracownika, a które skazane są na wygaszanie?

PODZIEL SIĘ


Autor: aw/PAP

13 mar 2018 7:59


  • Polska, obok Niemiec, Estonii i Łotwy należy do krajów oferujących największe możliwości firmom i pracownikom w Unii Europejskiej - poinformował ostatnio Bank Światowy, powołując się na raport "Growing United: Upgrading Europe's Convergence Machine".
  • Z zaprezentowanych danych wynika, że zdecydowana większość osób młodych w tych krajach - w tym pochodzących z gorzej sytuowanych środowisk - ma podstawowe umiejętności oceniane w badaniu PISA (międzynarodowe badanie umiejętności uczniów w krajach OECD i partnerskich - PAP).
  • Jednocześnie firmy mają dobre warunki do rozwoju, co pokazują rankingi "Doing Business".

"Raport Banku Światowego włącza Polskę w grupę państw ocenianych bardzo dobrze pod kątem dostosowania oferty ze strony rynku pracy, ale połączonej również z ofertą, która kierowana jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozpocząć swoją działalność" - powiedział ekonomista dr Artur Bartoszewicz.

W jego ocenie "te dwa czynniki są decydujące dla rozwoju gospodarczego i Bank Światowy wskazuje, że Polska ma dobrze przygotowany grunt do takiego rozwoju i realnie z tego korzysta".

Artur Bartoszewicz/Fot.Marek Zawadka/ Artur Bartoszewicz/Fot.Marek Zawadka/

Bartoszewicz podkreślił, że według oceny Banku Światowego "w takim kraju, jak Polska, czyli zaliczanym do grupy państw, które zaspokajają potrzeby rynkowe, mamy dostarczanie młodzieży na poziomie satysfakcjonującym do potrzeb podstawowych pracodawców, czyli umiejętności matematycznych, umiejętności myślenia kreatywnego, myślenia, które zaspokaja te podstawowe potrzeby rozwiazywania problemów".

Jak mówił, BŚ zwrócił uwagę na to, że "przyszła gospodarka to zaawansowane technologie", a to zdaniem ekonomisty "są wyzwania, które wymagają przemodelowania systemu edukacji w całej Europie, również w Polsce, właśnie pod kątem oczekiwań rynku pracy w przyszłości, czyli te technologie będą wymagały dodatkowych umiejętności".

W takim wypadku - według Bartoszewicza - rynek pracy będzie generował "miejsca pracy o wysokiej wartości dodanej i takie miejsca pracy, które będą na pewno lepiej płatne i w tych obszarach, gdzie te technologie będą wdrażane, możemy spodziewać się najwyższych wzrostów wynagrodzeń".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.