Kto najlepiej uczy miękkich kompetencji

0 0
Kto najlepiej uczy miękkich kompetencji

Po co czytać „Dziady”, jeśli się chce zostać ekonomistą? Bo lektury uczą i rozwijają miękkie kompetencje, a pracodawcy ich wymagają od kandydatów do pracy.

Nowa filozofia kształcenia zawodowego żegna się ze światem skostniałych zawodów, zbyt tradycyjnie rozumianych.

- Stawiamy na portfel umiejętności, kwalifikacji i kompetencji, z którego można skonfigurować różne zawody. Formuła ta pozwala pracodawcom wejść na etapie kształcenia do szkół zawodowych i powiedzieć: „potrzebuję takiego i takiego modułu" - tłumaczy Michał Federowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Dodaje, że w szkolnictwie zawodowym, które kształci bezpośrednio na rynek pracy najważniejsze są kompetencje pozwalające absolwentowi elastycznie reagować na oferty pracy, choć wiedza nie przestaje być najważniejsza.

Czego w takim razie oczekują od kandydatów do pracy pracodawcy?

Okazuje się, że niezależnie od tego, na jakie stanowiska szukają kandydatów, są to przede wszystkim: wiedza, praca zespołowa, odpowiedzialność, samodzielność, kreatywność i komunikatywność.

- Przebadaliśmy 941 dużych i średnich firm. Pytaliśmy, jakich uniwersalnych cech oczekują od pracowników. Nie są sprofilowane na potrzeby konkretnego pracodawcy. Chodziło o szerszą perspektywę - tłumaczy dr Łukasz Sienkiewicz ze Szkoły Głównej Handlowej i Instytutu Badań Edukacyjnych.

Podkreśla, że należy w tym wykazie docenić wagę kompetencji miękkich.

- A te w dużej mierze zależą od kształtowania wiedzy szkolnej, na przykład na lekcji języka polskiego - uważa dr Sienkiewicz.

Zgadza się z nim prof. Anna Janus-Sitarz z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, choć przyznaje, że teraz najczęściej słyszy się od uczniów: po co mi „Dziady" czy „Lalka", jeśli idę na ekonomię.

Pani profesor po analizie kilku raportów o kompetencjach miękkich, przyznaje, że na przykład empatię można w sobie rozwinąć właściwie wyłącznie dzięki literaturze, analizując postawy bohaterów literackich.

- Także kompetencję międzykulturową, bo w dzisiejszych klasach są emigranci, reemigranci i migranci. Wykształca się umiejętność współpracy z ludźmi, którzy mówią nie tylko innym językiem, ale też pochodzą z innych kultur. Zróżnicowanie to jest motorem innowacyjności i rozwoju - uważa prof. Anna Janus-Sitarz.

Według niej także m.in. dobrej współpracy wirtualnej, która jest umiejętnością przyszłości, bo większość zawodów i zajęć przeniesie się do wirtualu, można się nauczyć na lekcjach polskiego.

Współpraca wirtualna wymagać będzie tych samych umiejętności co praca w realu. Również trzeba będzie utrzymać dobre stosunki z ludźmi mimo braku fizycznego kontaktu.

- Tylko na lekcji polskiego kształci się świadomość tego, jak ważne są relacje interpersonalne, jak te dobre relacje tworzyć i w jakiej mierze służy temu dobra, rzeczowa komunikacja - podkreśla prof. Anna Janus-Sitarz.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.