Kształcenie dualne, zawodówki, praca: Konieczne zmiany w systemie edukacji

• Wykwalifikowani pracownicy fizyczni – ślusarze, spawacze, operatorzy obrabiarek, monterzy elektronicy, ale także inżynierowie produkcji, automatyki i robotyki oraz specjaliści IT są pilnie poszukiwani na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
• Listę zawodów deficytowych w niedługim czasie mogą uzupełnić „władcy danych”, czyli specjaliści data scientist.
• Czy system edukacyjny nadąży za tymi zmianami?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kształcenie dualne, zawodówki, praca: Konieczne zmiany w systemie edukacji

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 maj 2016 12:15


Na przestrzeni kilku dekad kształcenie zawodowe w Polsce straciło na prestiżu. Pojawiło się przekonanie, że do zawodówek trafiają uczniowie mniej zdolni, którzy nie poradziliby sobie w liceum czy technikum. Tymczasem rynek pracy zaczął upominać się o fachowców, co potwierdzają m.in. dane z badania „Barometr Zawodów”, przeprowadzonego przez urzędy pracy na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Poszukiwani są m.in. mechanicy, elektrycy, hydraulicy, spawacze, stolarze, cieśle, kucharze, murarze, dekarze, krawcy, operatorzy wózków widłowych. Zgodnie z barometrem, duży deficyt można zaobserwować aż w sześciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, wielkopolskim i śląskim.

Idą zmiany

Ministerstwo Edukacji Zawodowej już podjęło działania, mające na celu przywrócić kształcenie w zawodówkach do łask. Rok 2015 został ogłoszony „Rokiem Zawodowca”, a jak wynika z raportu przygotowanego przez DELab UW dla Gumtree, w ubiegłym roku już 49 proc. młodych polskich gimnazjalistów zdecydowało się na edukację w szkołach technicznych i zawodowych, z czego 36 proc. – w technikach i 13 proc. – zawodówkach. To o prawie 25 proc. więcej niż w 2000 roku.

Konieczne są jednak dalsze zmiany. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje obecnie nad reformą szkolnictwa zawodowego, a Anna Zalewska, szefowa resortu zapewnia, że jej szczegóły zostaną przedstawione do końca czerwca.

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej chce przedstawić szczegóły reformy szkolnictwa zawodowego pod koniec czerwca. (fot. men.gov.pl) Anna Zalewska, minister edukacji narodowej chce przedstawić szczegóły reformy szkolnictwa zawodowego pod koniec czerwca. (fot. men.gov.pl)

Ministerstwo chce, aby w każdym regionie powstała strategia rozwoju kształcenia zawodowego, za którą odpowiadałby albo wojewoda, albo marszałek województwa wraz z udziałem kuratora. W efekcie powinna powstać lista zawodów deficytowych na szczeblu wojewódzkim, a sygnały, które zawody należy wciągnąć na listę priorytetów, powinny płynąć również od pracodawców.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.