Kształcenie dualne może pomóc wypełnić lukę na rynku pracy

0 0

W Polsce w coraz większej liczbie branż brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Firmy, zamiast zatrudniać pracowników w pełni przygotowanych do wykonywania zawodu, muszą tracić mnóstwo czasu oraz pieniędzy na ich doszkolenie i przysposobienie do pracy. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kształcenie dualne.

- Kształcenie dualne to taki model nauki, w którym młoda osoba zdobywa wiedzę oraz doświadczenie zarówno w szkole, jak i na warsztatach w zakładzie pracy. Co ważne, system jest dostosowany do oczekiwań pracodawców, ponieważ pozwala uczniom nabyć konkretne umiejętności, które będą im potrzebne w życiu zawodowym po zakończeniu szkoły – mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Gawroński, starszy konsultant w firmie Staufen Polska.

Dla firm bardzo dużą korzyścią płynącą z kształcenia dualnego jest to, że dzięki niemu na rynek wchodzą osoby już przygotowane, które z dnia na dzień mogą rozpocząć pracę nawet w specjalistycznych zawodach. Więcej, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołami mają wpływ na program nauczania, który jest w nich realizowany.

Czytaj też: System dualny jako model edukacji zawodowej w Polsce istnieje, ale szkoły i urzędy nie są chętne do współpracy

Pomaga to „wyprodukować” takich fachowców, jacy są na rynku pracy potrzebni. Młode osoby uczące się w systemie dualnym zyskują zaś to, co jest w oczach pracodawców najważniejsze – doświadczenie zawodowe.

Na szczęście Ministerstwo Edukacji Narodowej zdało sobie sprawę z wadliwości szkolnictwa zawodowego w Polsce. W sierpniu 2015 r. zostało podpisane rozporządzenie regulujące kwestie dualnego systemu kształcenia zawodowego, co jest dużym krokiem naprzód. Na efekty w postaci lepszych pracowników na pewno przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale bądźmy dobrej myśli.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.