Kryzys w systemie edukacji zawodowej. Nie ma ludzi do pracy

0 0
Kryzys w systemie edukacji zawodowej. Nie ma ludzi do pracy
fot. mat.pras.

W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad milion siedemset bezrobotnych. Jednocześnie coraz trudniej znaleźć specjalistów z wykształceniem zawodowym, których kwalifikacje pozwalają na zatrudnienie w określonych sektorach. Dlaczego? Bo ich po prostu nie ma.

Na kryzys w systemie edukacji zawodowej zwraca uwagę coraz więcej polityków. Premier Ewa Kopacz w swoim expose wspomniała o programie naprawczym dla szkolnictwa zawodowego, a minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zobowiązała się podjąć jego realizacji.

Problem dostrzega również Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które 8 grudnia br. zorganizuje w Gdańsku konferencję „ZAWODOWCY NA START!”, dotyczącą znaczenia systemu kształcenia zawodowego dla gospodarek Polski i Unii Europejskiej.

Czytaj też: Młodzi nie chcą wybierać szkół zawodowych. Jak to zmienić i wypełnić lukę na rynku pracy?

- Kryzys systemu edukacji zawodowej nie dotyczy tylko Polski. Z podobnymi problemami zmagały się lub nadal zmagają rządy wielu krajów europejskich. Jak pokazują jednak przykłady niektórych z nich, stworzenie i rozbudowa wysokiej jakości systemu szkolnictwa zawodowego może przyczynić się do spadku bezrobocia, zniwelowania napięć społecznych i przyśpieszonego wzrostu gospodarczego. Czas najwyższy przywrócić szkolnictwu zawodowemu w Polsce prestiż na jaki zasługuje – powiedziała Ewa Synowiec, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dyplomy zasadniczych szkół zawodowych gwarantowały nie tylko zatrudnienie, ale również szacunek. Ich posiadacze cieszyli się społecznym poważaniem,
a umiejętności, które nabyli w trakcie nauki pozwalały na natychmiastowe podjęcie pracy w wyuczonym zawodzie.

Czytaj też: Paradoks na rynku pracy: Lepszy poligraf po studiach wyższych, niż po zawodówce

Na przestrzeni kilku dekad wizerunek systemu kształcenia zawodowego w Polsce uległ niestety znacznemu pogorszeniu. Panuje powszechne przekonanie, że do szkół zawodowych zdają uczniowie mniej zdolni i ambitni, tacy, którzy nie poradziliby sobie w liceum czy technikum.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.