www.rynekzdrowia.pl

Krótsza droga edukacji studentów medycyny

0 0
Krótsza droga edukacji studentów medycyny
Fot. fotolia

Studenci medycyny mają szybciej uczyć się zawodu. Dlatego wiedzę praktyczną będą zdobywać na szóstym roku w macierzystej uczelni. To zadanie powinny im ułatwiać centra treningowe (symulacyjne). Ich tworzenie jest jednak bardzo kosztowne.

Do tej pory podobne działają: w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, a także Olsztynie, Gdańsku i Białymstoku. Tak uniwersytety medyczne przygotowuje się do zmian w kształceniu lekarzy, które zaczną obowiązywać w 2016 roku.

Krótsza droga edukacji 

Ministerstwo Zdrowia chcąc zlikwidować lukę pokoleniową, która powstała w wyniku emigracji lekarzy wprowadziło zmiany w ustawie o zawodach lekarzy i lekarzy dentystów znowelizowaną ustawą z dnia 28. IV 2011 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Czytaj też: Kitel lekarski kusi młodych: W ciągu 10 lat liczba studentów medycyny wzrosła dwukrotnie

Zgodnie z nią lekarze mają szybciej uczyć się zawodu, co pozwoli im wcześniej wejść na rynek pracy. Najważniejszą zmianą, która ma skrócić kształcenie lekarzy o rok, jest zniesienie obowiązkowego stażu. Obecnie lekarz odbywa go w szpitalu przez 13 miesięcy po zakończeniu 6-letniej nauki na uczelni medycznej. Po zmianach, studenci wiedzę praktyczną będą zdobywać na szóstym roku w macierzystej uczelni.

Czytaj też: Nie tylko jak leczyć, ale i jak rozmawiać. Tego będą uczyć się studenci medycyny

To spowodowało, że w październiku 2011 roku studenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego rozpoczęli studia medyczne według nowej podstawy programowej. W efekcie tych zmian uczelnie medyczne muszą mieć przygotowane zaplecze szkoleniowe dla pierwszego rocznika lekarsko-dentystycznego rozpoczynającego zaawansowane szkolenia praktyczne już na przełomie lat 2015/2016, a rok później dla studentów kierunku lekarskiego.

Bezpieczniej dla pacjenta 

Jak zaznacza prof. Andrzej Kańcki, kierownik projektu pt. „Poprawa jakości nauczania poprzez stworzenie Nowatorskiego Modelu Nauczania z zakresu Ratownictwa Medycznego” w Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uczelnie nie mają innego wyjścia, jak utworzyć do końca 2016 roku takie centra szkoleniowe.

- Zgodnie ze znowelizowaną ustawę zamiast rocznych staży podyplomowych maja być wybudowane centra symulacji, w których studenci i absolwenci uzyskają niezbędne umiejętności praktyczne - zaznacza prof. Kańcki.

Podkreśla, że taka metoda jest pożądana i zgodna z nowoczesnym podejściem do edukacji przyjętym przez Unię Europejską.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.