Kraków: Powstał pierwszy formalny związek uczelni w Polsce

0 0
Kraków: Powstał pierwszy formalny związek uczelni w Polsce
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (fot.wikipedia.org/Zyxist)

Trzy uczelnie utworzyły związek. Współpraca pozwoli na wzbogacenie oferty dydaktycznej, usprawni zarządzanie uczelniami, ułatwi pozyskiwanie grantów i podniesie jakość prowadzonych badań.

Większe szanse na duże, europejskie fundusze na badania i lepsze zarządzanie uczelniami - to tylko niektóre z oczekiwanych efektów utworzenia formalnego związku trzech krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego.

Nowy podmiot o nazwie InnoTechKrak powołano w czwartek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie, zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.

To pierwszy taki formalny związek uczelni w Polsce. Ich współpraca pozwoli wzbogacić ofertę dydaktyczną, usprawni zarządzanie, ułatwi pozyskiwanie grantów i podniesienie jakości badań. "To nie jest polityka szukania oszczędności, i nie jest to odpowiedź na niż (demograficzny - red.). To szukanie nowych szans w otoczeniu i szans na rozwój" - podkreśliła podczas konferencji prasowej zwołanej z okazji utworzenia związku minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Trzy uczelnie od dawna współpracują, zwłaszcza w obszarze badań naukowych oraz dydaktyki, i wymieniają się doświadczeniami - podkreślił rektor Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH), prof. Tadeusz Słomka. "Kiedy pojawiła się szansa przeniesienia tej współpracy na wyższy poziom - stwierdziliśmy, że warto z tego skorzystać. (...) Połączyliśmy się w związek, bo widzimy tu wartości dodane, korzyści" - dodał.

Według rektorów wspólny, większy potencjał pozwoli uczelniom konkurować z uniwersytetami zachodnimi. "Głównym celem, jaki nam przyświecał, było zwiększenie potencjału, zwiększenie konkurencyjności w zakresie badań naukowych i dydaktyki" - zaznaczył rektor Politechniki Krakowskiej (PK), prof. Kazimierz Furtak.

Sformalizowanie związku uczelni ma ułatwić sięganie po duże, unijne środki na badania, np. w ramach programu Horyzont 2020. "Damy sobie szanse na pozyskiwanie bardzo poważnych środków na badania naukowe, na współpracę z gospodarką" - podkreślił prof. Furtak.

Jak dodał, łatwiej też będzie rozwiązywać duże, ważne, interdyscyplinarne problemy.

Powstanie związku ma ułatwić działania badawczo-rozwojowe: tworzenie konsorcjów, wspólnych centrów badawczych i laboratoriów. "Badania naukowe to baza laboratoryjne. Nowoczesne urządzenia na poziomie światowym tanie nie są. Powstanie związku ułatwi nam korzystanie na preferencyjnych zasadach z naszych laboratoriów, co w automatyczny sposób zwiększa nasz potencjał badawczy" - mówił Furtak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.