Krajowy Fundusz Szkoleniowy: Pieniądze na szkolenia dla pracowników niezależnie od wieku?

Dwieście milionów złotych – tyle w przyszłym roku właściciele firm będą mogli pozyskać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na dokształcanie swoich pracowników. Szykują się też zmiany, które sprawią, że środki będą dostępne dla szerszej grupy pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krajowy Fundusz Szkoleniowy: Pieniądze na szkolenia dla pracowników niezależnie od wieku?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

24 paź 2015 11:49


Obecnie po pieniądze z KFS mogą sięgnąć przedsiębiorcy zatrudniający osoby powyżej 45. roku życia. Takie bowiem obowiązuje ograniczenie wiekowe. Osoby młodsze nie mogą liczyć na dofinansowanie, co dla wielu pracodawców stanowi przeszkodę.

– Plany przewidują, że od przyszłego roku kryterium wieku ma zniknąć – informuje Grzegorz Tokarski, członek Rady Rynku Pracy, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy. – Decyzje w tej sprawie mają zapaść w najbliższych dniach.

200 mln zł

Wiadomo też, że podobnie jak w roku obecnym, na szkolenia pracowników przeznaczone zostanie 200 mln zł.

– To pokaźna kwota i warto z tych funduszy korzystać – dodaje Grzegorz Tokarski. Zauważa też, że to jedyne pieniądze, jakie przeznaczone są na podnoszenie kompetencji zawodowych osób, które już pracują, a nie bezrobotnych, którzy dopiero poszukują zajęcia.

– Bezrobocie spadło do jednej cyfry, a w przyszłym roku będzie dalej spadać. W niektórych częściach kraju już teraz brakuje rąk do pracy. Z drugiej strony pracodawcy zwracają uwagę na fakt, że pracownikom brakuje czasem kompetencji. Trzeba to zmienić i te fundusze służą właśnie do tego - podkreśla.

Mikrofirmy, które mają taki problem, mogą pozyskać z KFS 100 proc. wartości szkolenia. Górna granica to 11 tys. zł. Sfinansować w ten sposób można studia, warsztaty i wszelkiego typu szkolenia, które przyczyniają się do podniesienia kwalifikacji pracowników. Nie ma przy tym ograniczeń dotyczących branż czy rodzajów szkoleń.

Dofinansowania coraz popularniejsze

– Formalności staramy się ograniczyć do niezbędnego minimum, choć oczywiście pilnujemy tego, by środki publiczne były odpowiednio wydawane – informuje Ewa Popiołek, zastępca dyrektora urzędu pracy m.st. Warszawy. Dodaje, że dofinansowania szkoleniowe z KFS cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony właścicieli firm.

– Nikt chyba nie ma wątpliwości co do tego, że na współczesnym rynku pracy podnoszenie kwalifikacji jest jedną z kluczowych kwestii. KFS to doskonałe narzędzie – potwierdza Magdalena Żyszkowska-Osińska, dyrektor corporate learning z firmy ICAN.

Z funduszy na szkolenia swych pracowników skorzystał m.in. mazowiecki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Czy warto?

- Bardzo nam to pomogło. Korzystamy z nich w tej chwili i w przyszłym roku też będziemy się o nie starać – mówi Elżbieta Bielecka, dyrektor mazowieckiego oddziału okręgowego PCK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.