Krajowy Fundusz Szkoleniowy: nowe zasady wsparcia dla pracodawców

Od 2016 r. wsparcie z KFS będzie można dostać bez względu na wiek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krajowy Fundusz Szkoleniowy: nowe zasady wsparcia dla pracodawców

PODZIEL SIĘ


Autor: pap/ra

12 lip 2015 13:05


Wszyscy, bez względu na wiek, będą mogli od 2016 r. podnosić kwalifikacje dzięki pieniądzom z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dotąd osoba szkolona musiała mieć powyżej 45 lat.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to cześć Funduszu Pracy przeznaczona na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, podejmowanego - jak wyjaśniono na wortalu publicznych służb zatrudnienia - z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

Podczas konferencji prasowej w sobotę w Opolu Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że KFS to nowy, wprowadzony w 2014 roku instrument, który daje możliwość podnoszenia kwalifikacji. "Kształcenie ustawiczne to jest ta dziedzina, w której musimy dużo nadrobić jako cały kraj. Nie ma już dzisiaj takiego uniwersytetu, takiej uczelni, takiej szkoły, która daje umiejętności na całe życie. Je po prostu trzeba podnosić (...) w trakcie aktywności zawodowej" - mówił wyjaśniając, że umożliwiają to właśnie środki z KFS.

Zaznaczył, że dzisiaj z takiego dofinansowania kształcenia ustawicznego z KFS mogą korzystać osoby w wieku 45 plus. "Od nowego roku rozszerzamy tę formułę na wszystkich, którzy będą tego wsparcia potrzebować, niezależnie od wieku (...), ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

KFS w pierwszej kolejności dla młodych

Podał np., że z pieniędzy dostępnych w KFS będą mogli w pierwszej kolejności korzystać pracodawcy, którzy zatrudnią młode osoby do 30 roku życia. Chodzi o zatrudnienie w ramach programu "Pierwsza praca", którego realizacja - zdaniem szefa resortu pracy - ma dać szanse na zatrudnienie 100 tys. młodych osób od stycznia 2016 r.

"W proponowanym rozwiązaniu 100 tys. miejsc pracy dla młodych do 30. roku życia w pierwszym roku mówimy o pełnym dofinansowaniu kosztów pracy. Zarówno wynagrodzenia, jak i składki po stronie pracodawcy i pracownika będą finansowane przez Fundusz Pracy" - przypomniał Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.