Krajowa Rada Sądownictwa chce jak najszybszego powrotu asesorów

0 0
Krajowa Rada Sądownictwa chce jak najszybszego powrotu asesorów
Asesorów sędziowskich nie ma w polskich sądach od wiosny 2009 r. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r. (fot. shutterstock)

• W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w interesie wymiaru sprawiedliwości jest, aby stanowiska asesorskie zostały utworzone jak najszybciej.
• Tymczasem przed tygodniem Sejm przesunął powrót do sądów asesorów sędziowskich na koniec października 2017 r.

- W przekonaniu KRS asesura jest niezbędnym okresem sprawdzenia umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy oraz predyspozycji osobowościowych osób pretendujących do służby sędziowskiej - zaznaczyła Rada w opinii zamieszczonej na swojej stronie internetowej. Dodała, że w odniesieniu do modelu kształcenia sędziów nie popiera również przedłużenia funkcjonowania - prowadzonej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - aplikacji ogólnej.

Powrót asesorów dopiero w 2017 r.

Przed tygodniem Sejm przyjął zmiany ustaw o KSSiP oraz o ustroju sądów powszechnych autorstwa PiS, zgodnie z którymi ma nastąpić wstrzymanie o rok przebudowy modelu kształcenia sędziów oraz przesunięcie powrotu do sądów asesorów. Zmiany takie musi obecnie rozpatrzyć Senat.

Powrót asesorów sędziowskich, czyli absolwentów aplikacji sędziowskiej, którzy mieliby się sprawdzić w roli sędziów, poprzednia koalicja zaplanowała na ten rok. Nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która dotyczyła tej kwestii, weszła w życie na początku 2016 r.

Z kolei kilka miesięcy wcześniej - w sierpniu zeszłego roku - weszły w życie zmiany w ustawie o KSSiP wprowadzające nowe zasady przeprowadzania aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej oraz likwidujące prowadzoną w Szkole aplikację ogólną. Zgodnie z tamtą zmianą, pierwszy nabór na nowe aplikacje miał odbyć się w tym roku, a szkolenia aplikantów według nowych zasad rozpocząć się w 2017 r.

Aplikacja ogólna nie realizuje założonych celów?

Nowelizacja zakłada odroczenie do 31 października 2017 r. wejścia w życie zmian związanych z powrotem stanowisk asesorskich. Nadal będzie też istniał dwuetapowy model szkolenia wstępnego, składający się z 12-miesięcznej aplikacji ogólnej oraz następującej po niej 30-miesięcznej aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej.

- KRS wielokrotnie sygnalizowała konieczność zniesienia aplikacji ogólnej, jako nierealizującej założonych celów, dla których została wprowadzona, przy jednoczesnym generowaniu ogromnych kosztów ze środków publicznych - wskazano w opinii. Rada dodała, że autorzy nowelizacji nie wyjaśnili, dlaczego zeszłoroczne zniesienie aplikacji ogólnej ich zdaniem rodziło "obawy o efektywność szkolenia kandydatów na sędziów i prokuratorów".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.