Koszt studiów zagranicznych: W jakim kraju najbardziej opłaca się studiować?

Studia za granicą są marzeniem wielu młodych Polaków. Niestety często wiążą się z ogromnymi kosztami, które trudno pokryć. Podpowiadamy, jak pokonać bariery finansowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koszt studiów zagranicznych: W jakim kraju najbardziej opłaca się studiować?

PODZIEL SIĘ


Autor: Zofia Filipowicz

12 sie 2015 4:01


Wybierając najkorzystniejszy kraj do studiowania – taki, gdzie można uzyskać światowej klasy wykształcenie, otwartą ścieżkę do wymarzonej kariery i wysokich zarobków – warto sprawdzić, jakie są koszty studiów i gdzie możemy liczyć na największe wsparcie.

Wielka Brytania

Według najnowszych danych OECD na zagranicznych uczelniach kształci się ok. 48 tys. Polaków, a tylko w Wielkiej Brytanii studiuje ich ok. 18 tys. Czym więc kusi UK?

Historia i renoma takich uniwersytetów, jak Cambridge, Oxford czy Imperial College London mówią same za siebie. Od lat utrzymują się w pierwszej dziesiątce rankingów światowych, a uzyskanie tam dyplomu otwiera absolwentowi wiele drzwi do kariery.

Nawet jeśli kogoś nie interesują studia na najbardziej prestiżowych uczelniach, można studiować gdzie indziej, a jedyne co jest do tego potrzebne to polska matura i zdanie egzaminu językowego. Nie zachwycają jednak koszty studiów w Wielkiej Brytanii.

Kosztowne czesne

Spędzać sen z powiek tym, którzy marzą o studiowaniu w Wielkiej Brytanii może tzw. Tuition fees, czyli czesne za studia. W 2015 r. wynosiło ono 9 tys. funtów za rok.

Za wyższą edukację w Wielkiej Brytanii płaci się fortunę, ale nie oznacza to jednoczesnego bankructwa wszystkich zagranicznych i brytyjskich rodzin – mało kto ma bowiem w skarbonce 27 tys. funtów, aby opłacić trzyletnie studia. Istnieje system pożyczek rządowych, dzięki którym studiować można zupełnie za darmo.

Rząd płaci za studia, to nie żart

Tuition Fee Loan to kredyt studencki udzielany zarówno obywatelom Wielkiej Brytanii, jak i chętnym z Unii Europejskiej. Rząd brytyjski opłaca czesne w całości, wysyłając pieniądze w imieniu studenta prosto do wybranej uczelni. Nie pozwala to wprawdzie na całkowitą niezależność finansową, gdyż pożyczka nie pokrywa kosztów zakwaterowania i utrzymania (ten przywilej mają jedynie rodowici Brytyjczycy bądź osoby mieszkające w kraju dłużej niż trzy lata), ale na pewno rodzice zaniepokojeni niebotycznie wysoką sumą 160 tys. złotych potrzebną na edukację ich dziecka, odetchną z ulgą.

Jest dług, nie ma długu

Spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero po studiach i tylko wtedy, gdy roczne zarobki absolwenta przekroczą 21 tys. funtów rocznie. Wówczas z wynagrodzenia zabierany jest miesięcznie niewielki procent nadwyżki, mający na celu spłacenie kredytu studenckiego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

alicja 2016-01-01 18:41:14

Koszty studiów to ważny aspekt, ale przecież za granicą mamy gwarancję tego, że znajdziemy pracę w zawodzie. Liczy się praktyka, a nie ilość przedmiotów w semestrze. Tutaj wszelkie niezbędne informacje studiazagranica.info/

EDUKEO PL 2015-08-12 14:52:06

Dzięki temu, że studia w Wielkiej Brytanii są płatne młode osoby bardziej racjonalnie wybierają kierunki studiów oraz skupiają się na tym aby się nauczyć a nie tylko uczyć. Ten system powinniśmy wprowadzić w Polsce.