Kosiniak-Kamysz: Polska potrzebuje aktywnego seniora

0 0
Kosiniak-Kamysz: Polska potrzebuje aktywnego seniora

- Polska potrzebuje aktywnego seniora. Uniwersytety trzeciego wieku są marką Polski w zjednoczonej Europie - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracji I Małopolskiego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krakowie.

Minister stwierdził, że osoby w podeszłym wieku są ogromną wartością dla Polski, wiele już zrobiły, a wciąż są pełne energii, chcą się rozwijać, edukować po zakończeniu aktywności zawodowej, chcą pomagać - często jako wolontariusze.

Jak dodał, ruch senioralny, tworzony przez osoby zrzeszone w różnych organizacjach i związane z uniwersytetami trzeciego wieku, przyczynia się do rozwoju polityki senioralnej w Polsce. "Bez was nie byłoby departamentu polityki senioralnej w naszym kraju, rządowego programu ASOS na rzecz aktywności społecznej osób starszych, nie byłoby strategii rządu na lata 2014-2020 dotyczącej spraw seniorów" - powiedział minister do licznie zgromadzonych w Filharmonii Krakowskiej osób.

Zaznaczył, że wnioski i postulaty płynące z sobotniego kongresu w Krakowie posłużą gminom, powiatom, województwom oraz państwu do usprawnienia polityki senioralnej. - Uniwersytety trzeciego wieku są marką Polski w zjednoczonej Europie. Seniorzy muszą się wpisać w strategię Polski i państwo musi pamiętać o tym - w wymiarze społecznym, rynku pracy, zdrowotnym, ale też w wymiarze kulturalnym i edukacyjnym - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Minister nie krył zadowolenia z powodu spotkania z seniorami. - Mam tę przyjemność, i taki chyba dar od Boga, opatrzności, że jako najmłodszemu ministrowi w tej dziedzinie w Europie, przyszło mi zajmować się seniorami i robię to z przyjemnością - zaznaczył. Jak dodał, teraz w Polsce mamy dobry klimat dla seniorów; samorządy i państwo znajdują finanse na ich sprawy, jednak oczekiwania wciąż przerastają możliwości finansowe i logistyczne władz.

Kosiniak-Kamysz przekazał seniorom pozdrowienia od premiera Donalda Tuska, zaangażowanego w politykę senioralną.

Marszałek Małopolski Marek Sowa przyznał, że przez wiele lat polityka senioralna w województwie nie była uwypuklona. Władze jednak dostrzegły w niej ogromną szansę na rozwój regionu. W 2010 r. posłance Elżbiecie Achinger udało się przekonać województwo, aby rozpoczęło tworzenie specjalnych programów na rzecz seniorów.

- Wyzwania są niesamowite, bo wydłuża się czas życia, z czego trzeba się cieszyć. Jak ktoś ma dobrą formę, zdrowie, to praca nie jest problemem - bo każdy lubi się realizować w tym, co robi najlepiej - powiedział marszałek. - Cieszę się, że są państwo aktywni. To, co się stało w ostatnich latach w Małopolsce, to istny wulkan inicjatyw z państwa udziałem - dodał.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.