Kosiniak-Kamysz: Polska potrzebuje aktywnego seniora

- Polska potrzebuje aktywnego seniora. Uniwersytety trzeciego wieku są marką Polski w zjednoczonej Europie - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracji I Małopolskiego Kongresu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Krakowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosiniak-Kamysz: Polska potrzebuje aktywnego seniora

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 cze 2014 17:48


Minister stwierdził, że osoby w podeszłym wieku są ogromną wartością dla Polski, wiele już zrobiły, a wciąż są pełne energii, chcą się rozwijać, edukować po zakończeniu aktywności zawodowej, chcą pomagać - często jako wolontariusze.

Jak dodał, ruch senioralny, tworzony przez osoby zrzeszone w różnych organizacjach i związane z uniwersytetami trzeciego wieku, przyczynia się do rozwoju polityki senioralnej w Polsce. "Bez was nie byłoby departamentu polityki senioralnej w naszym kraju, rządowego programu ASOS na rzecz aktywności społecznej osób starszych, nie byłoby strategii rządu na lata 2014-2020 dotyczącej spraw seniorów" - powiedział minister do licznie zgromadzonych w Filharmonii Krakowskiej osób.

Zaznaczył, że wnioski i postulaty płynące z sobotniego kongresu w Krakowie posłużą gminom, powiatom, województwom oraz państwu do usprawnienia polityki senioralnej. - Uniwersytety trzeciego wieku są marką Polski w zjednoczonej Europie. Seniorzy muszą się wpisać w strategię Polski i państwo musi pamiętać o tym - w wymiarze społecznym, rynku pracy, zdrowotnym, ale też w wymiarze kulturalnym i edukacyjnym - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Minister nie krył zadowolenia z powodu spotkania z seniorami. - Mam tę przyjemność, i taki chyba dar od Boga, opatrzności, że jako najmłodszemu ministrowi w tej dziedzinie w Europie, przyszło mi zajmować się seniorami i robię to z przyjemnością - zaznaczył. Jak dodał, teraz w Polsce mamy dobry klimat dla seniorów; samorządy i państwo znajdują finanse na ich sprawy, jednak oczekiwania wciąż przerastają możliwości finansowe i logistyczne władz.

Kosiniak-Kamysz przekazał seniorom pozdrowienia od premiera Donalda Tuska, zaangażowanego w politykę senioralną.

Marszałek Małopolski Marek Sowa przyznał, że przez wiele lat polityka senioralna w województwie nie była uwypuklona. Władze jednak dostrzegły w niej ogromną szansę na rozwój regionu. W 2010 r. posłance Elżbiecie Achinger udało się przekonać województwo, aby rozpoczęło tworzenie specjalnych programów na rzecz seniorów.

- Wyzwania są niesamowite, bo wydłuża się czas życia, z czego trzeba się cieszyć. Jak ktoś ma dobrą formę, zdrowie, to praca nie jest problemem - bo każdy lubi się realizować w tym, co robi najlepiej - powiedział marszałek. - Cieszę się, że są państwo aktywni. To, co się stało w ostatnich latach w Małopolsce, to istny wulkan inicjatyw z państwa udziałem - dodał.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.