Kopacz: Potrzebujemy uczelni, które pozwolą wejść studentom na rynek pracy

Podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim premier Ewa Kopacz mówiła, że potrzebujemy uczelni na najwyższym poziomie. Zapowiedziała też program "Studiujesz, praktykuj".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz: Potrzebujemy uczelni, które pozwolą wejść studentom na rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

2 paź 2015 9:17


- Takich uczelni, jak Uniwersytet Warszawski, potrzebujemy w Polsce. Potrzebujemy uczelni przyszłości, które kształcą studentów na najwyższym poziomie, przystosowanych do wejścia na rynek pracy, które stawiają na umiędzynarodowienie - powiedziała premier.

- Musimy przyciągać do nas studentów z zagranicy, ale musimy także dać szanse polskim studentom uczenia się na najlepszych światowych uczelniach - mówiła.

Dodała, że będzie to możliwe w ramach programu "Studia dla wybitnych".

Szefowa rządu podkreśliła, że na program "Uczelnie przyszłości" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do 2020 roku zostanie przeznaczone 5 mld zł. W jego ramach ma być realizowany program rozwoju kompetencji przede wszystkim tzw. miękkich.

- "Studiujesz, praktykuj" to kolejny program, który będą realizować uczelnie - mówiła Kopacz. Przewiduje on, że w jego ramach do studentów ostatnich lat zostaną skierowane zwycięskie projekty na staże.

Potencjał do buntu

Studentom premier życzyła, by nie bali się sięgać wysoko. Według niej w młodych ludziach jest pewien rodzaj energii - można powiedzieć - potencjału do buntu.

- Wiele razy w historii to młodzi ludzie robili rewolucje, to młodzi szli do powstań - powiedziała. Dodała, że bunt może służyć słusznym sprawom - być niezgodą na kłamstwo, obłudę, zmieniać kraj na lepsze.

Kopacz podkreśliła, że bunt może też iść w stronę negatywnej energii, niekonstruktywnych działań.

- Osobiście życzę wam, by energia, która jest w was, zawsze szła w pozytywną stronę. Niezależnie od tego, czy podzielamy swoje poglądy polityczne. Nawet jeśli w jakichś kwestiach się nie zgadzamy, życzę wam, byście nie zniechęcali się do życia publicznego - powiedziała premier.

Premier Kopacz odniosła się do planów UW. Zapowiedziała, że rząd sfinansuje wieloletni program przygotowany przez władze uczelni.

- Będę bardzo mocno na najbliższych Radach Ministrów przekonywać RM i ministra finansów, by ten program w ciągu najbliższych sześciu lat został zrealizowany. A więc UW będzie dofinansowany z budżetu państwa w zakresie opisanym w programie wieloletnim - zadeklarowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.