Konstytucja dla Nauki. Jarosław Gowin: W ustawie nie oddam nawet przecinka

- Żaden dobry negocjator nie zdradza swoich planów. Mogę powiedzieć tylko tyle, że z jej zapisów nie oddam nawet jednego przecinka - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. To odpowiedź na zapowiedzianą przez premiera Morawieckiego konieczność naniesienia w Konsytuacji dla Nauki poprawek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konstytucja dla Nauki. Jarosław Gowin: W ustawie nie oddam nawet przecinka

PODZIEL SIĘ


Autor: KDS

1 lut 2018 12:00


***

Jest Pan zadowolony z przedstawionej wersji projektu Konstytucji dla Nauki?

Jarosław Gowin: Jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim z pewnego rodzaju więzi i zaufania, jakie wywiązały się między ministerstwem a środowiskiem akademickim. Zdecydowana większość środowiska ma poczucie, że ten projekt w dużym stopniu wyraża ich oczekiwania. Natomiast jeżeli chodzi o wersję finalną, to musimy poczekać na zakończenie etapu prac parlamentarnych. Wtedy będę mógł w pełni odpowiedzieć na to pytanie.

Niemniej wydaje mi się, że po poprawkach, jakie wprowadziliśmy do projektu (chodzi m.in. o pakiet rozwiązań dla uczelni mniejszych i średnich – przyp. red), posłowie zauważą, że ta ustawa ma z jednej strony charakter głęboko reformatorski, a z drugiej – każdemu typowi uczelni daje szansę na rozwój.

Już dziś wiadomo, że Ustawa 2.0 nie stwarza zagrożenia dla mniejszych uczelni. Państwowe wyższe szkoły zawodowe jednoznacznie poparły jej projekt. Udało nam się wypracować wspólne rozwiązania z Porozumieniem Zielonogórskim, czyli grupą ponad 20 uczelni średniej wielkości. To właśnie z myślą o tych uczelniach przygotowaliśmy nową koncepcję konkursu na tak zwane Regionalne Inicjatywy Doskonałości.

Mateusz Morawiecki w tej kwestii ma wątpliwości. Zapowiedział, że bez zmian się nie obędzie.

- Inaczej odczytuję słowa pana premiera. Wynika z nich, że projekt na pewno zostanie przyjęty. Przy czym Mateusz Morawiecki zaznaczył, że zapewne Klub Parlamentarny PiS będzie chciał wprowadzić drobne korekty. Oznacza to, że istota reformy nie zostanie zmieniona.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dziecko z kąpielą 2018-02-03 17:57:26

Wbrew opiniom środowiska, Gowin wie najlepiej. Może jest jakiś inny sposób, żeby poczuł się dowartościowany? Żeby nie mógł niszczyć. Skutecznie zaszkodził wielu grupom zawodowym pod hasłem deregulacji. Wylał dziecko z kąpielą. Teraz robi to samo.