Konkurs NCBR: Filozofia w szkołach. Uczelnie mogą zgarnąć po 100 tys. zł

• W czerwcu ruszy nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - „Edukacja filozoficzna”.
• Mogą w nim wziąć udział uczelnie, które we współpracy z co najmniej jednym gimnazjum lub szkołą ponadgimnazjalną zrealizują lekcje dodatkowe o tematyce filozoficznej.
• Na dofinansowanie filozoficznych zajęć fakultatywnych NCBR przeznaczy łącznie 5 mln zł, a wartość jednego projektu będzie mogła wynieść maksymalnie 100 tys. zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Konkurs NCBR: Filozofia w szkołach. Uczelnie mogą zgarnąć po 100 tys. zł

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

29 kwi 2016 10:02


Jak informuje NCBR, projekty wyłonione w konkursie wesprą u uczniów tych placówek rozwój umiejętności poprawnego argumentowania, krytycznego, samodzielnego myślenia oraz zdolności związanych z logiką i heurystyką. Przy okazji prowadzonych warsztatów swoje kompetencje podniosą również nauczyciele, którzy skorzystają z doświadczeń i wiedzy kadry dydaktycznej uczelni.

- Zaangażowanie kadry naukowej z wysokiej jakości ośrodków kształcących na kierunkach o profilu humanistycznym uatrakcyjni podstawy programowe gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zachęci też kolejne instytucje do wprowadzenia zajęć fakultatywnych w tym zakresie - dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak dodaje, filozofia uczy logicznego myślenia, a to "umiejętność przydatna zarówno w dalszej edukacji, jak i w pracy zawodowej".

Aktywność poza akademickimi murami

Dofinansowane projekty potrwają od roku do dwóch lat i rozwiną oferty szkół wyższych w realizacji tzw. trzeciej misji uczelni, czyli aktywności społecznej wychodzącej poza akademickie mury. Trzecia misja służy większemu niż dotychczas angażowaniu się tych instytucji w procesy rozwoju społecznego na różnych poziomach: ekonomicznym, cywilizacyjnym, moralnym i etycznym.

- Dzięki trzeciej misji uczelni jednostki naukowe dodatkowo wykorzystają swój potencjał i wspomogą własne otoczenie społeczno-gospodarcze. Zgłębianie zagadnień filozoficznych to istotny element rozwoju kompetencji ogólnorozwojowych, dlatego wesprzemy nauczanie tej dziedziny wśród młodzieży na III i IV etapie edukacyjnym. Kursy dofinansowane w programie "Edukacja filozoficzna" obejmą nawet 4 tys. uczniów - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.