Konkurs NCBR: Filozofia w szkołach. Uczelnie mogą zgarnąć po 100 tys. zł

0 0

• W czerwcu ruszy nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - „Edukacja filozoficzna”.
• Mogą w nim wziąć udział uczelnie, które we współpracy z co najmniej jednym gimnazjum lub szkołą ponadgimnazjalną zrealizują lekcje dodatkowe o tematyce filozoficznej.
• Na dofinansowanie filozoficznych zajęć fakultatywnych NCBR przeznaczy łącznie 5 mln zł, a wartość jednego projektu będzie mogła wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

Jak informuje NCBR, projekty wyłonione w konkursie wesprą u uczniów tych placówek rozwój umiejętności poprawnego argumentowania, krytycznego, samodzielnego myślenia oraz zdolności związanych z logiką i heurystyką. Przy okazji prowadzonych warsztatów swoje kompetencje podniosą również nauczyciele, którzy skorzystają z doświadczeń i wiedzy kadry dydaktycznej uczelni.

- Zaangażowanie kadry naukowej z wysokiej jakości ośrodków kształcących na kierunkach o profilu humanistycznym uatrakcyjni podstawy programowe gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zachęci też kolejne instytucje do wprowadzenia zajęć fakultatywnych w tym zakresie - dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak dodaje, filozofia uczy logicznego myślenia, a to "umiejętność przydatna zarówno w dalszej edukacji, jak i w pracy zawodowej".

Aktywność poza akademickimi murami

Dofinansowane projekty potrwają od roku do dwóch lat i rozwiną oferty szkół wyższych w realizacji tzw. trzeciej misji uczelni, czyli aktywności społecznej wychodzącej poza akademickie mury. Trzecia misja służy większemu niż dotychczas angażowaniu się tych instytucji w procesy rozwoju społecznego na różnych poziomach: ekonomicznym, cywilizacyjnym, moralnym i etycznym.

- Dzięki trzeciej misji uczelni jednostki naukowe dodatkowo wykorzystają swój potencjał i wspomogą własne otoczenie społeczno-gospodarcze. Zgłębianie zagadnień filozoficznych to istotny element rozwoju kompetencji ogólnorozwojowych, dlatego wesprzemy nauczanie tej dziedziny wśród młodzieży na III i IV etapie edukacyjnym. Kursy dofinansowane w programie "Edukacja filozoficzna" obejmą nawet 4 tys. uczniów - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.