Konferencje, seminaria, kongresy. Nowy punkt na biznesowej i kulturalnej mapie Europy

0 0
Konferencje, seminaria, kongresy. Nowy punkt na biznesowej i kulturalnej mapie Europy
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - biznesowa perła stolicy Górnego Śląska. /fot. Z archiwum UM Katowice

W miejscu dawnej kopalni dziś można posłuchać koncertu w jednej z najlepszych sal Europy. Można też porozmawiać o przyszłości europejskiej gospodarki w zbudowanym według oryginalnego pomysłu Międzynarodowym Centrum Kongresowym. A od ostatnich dni czerwca można również oddawać się sztuce w surowych, acz przyjaznych, wnętrzach nowego Muzeum Śląskiego.

Usytuowana na zrewitalizowanych terenach kopalni „Katowice” Strefa Kultury, którą tworzą trzy wspomniane, potężnych rozmiarów, obiekty, wrosła już w pejzaż miasta, tworząc przestrzeń niebanalną i niezwykle bogatą. Stała się ważnym elementem tętniących życiem Katowic.

Kiedyś kopalnia, dziś centrum kultury

W XIX-wiecznych Katowicach miejsce to przyciągało spojrzenia wysoką konstrukcją wieży wyciągowej i innymi charakterystycznymi zabudowaniami kopalni. Codziennie zmierzały tu potoki spieszących do pracy górników. Również dziś spotyka się tu wielu nie tylko mieszkańców miasta; motyw ich obecności jest jednak zupełnie inny. Przychodzą tu, by odpocząć w pięknym otoczeniu, by wspólnie z innymi „dotknąć” wielkiej kultury.

Dziś bowiem centrum tej przestrzeni zajmuje nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), której bryła jest utrzymana w estetyce inspirowanej katowickim zabytkowym osiedlem Nikiszowiec.

Wielka sala koncertowa, wykonana z brzozowego drewna, jest sercem gmachu. To jedna z najlepszych pod względem akustyki sal na świecie. Było to możliwe dzięki współpracy ze słynną japońską firmą Nagata Acoustics, która współpracowała m.in. przy budowie najważniejszych sal koncertowych w Japonii, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles czy Danish Radio Concert Hall w Kopenhadze.

Sala koncertowa ma niezwykły kształt – widownia w kształcie winnicy oraz balkony otaczające ze wszystkich stron orkiestrę, pozwalające niejako uczestnikom na bliższy kontakt z muzykami. Wyjątkowe są także pomysły akustyczne zastosowane na suficie oraz ścianach, którym nadano specjalne reliefy w kształcie fal.

To rozwiązanie jest złotym środkiem między schematami „shoe-box” (pudełko w pudełku), według którego scena zlokalizowana jest na jednym końcu prostokątnego pudła rezonansowego, z prawie płaską widownią i płytkimi balkonami, oraz „winnicy”, która ma mnóstwo mniejszych widowni, zlokalizowanych kaskadowo wokół sceny mieszczącej się w centralnym punkcie.

Na widowni może zasiąść 1800 osób rozmieszczonych na pięciu poziomach. Warto podkreślić, że dla każdego miejsca z osobna przeprowadzane były wnikliwe studia słyszalności i widoczności. Estrada zapewnia komfort pracy 120-osobowej orkiestrze i 100-osobowemu chórowi, natomiast scena, wyposażona w system platform, umożliwia dowolne profilowanie estrady.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.