PODZIEL SIĘ
Autor: Materiał promocyjny
30 wrz 2015 9:24
Usytuowana na zrewitalizowanych terenach kopalni „Katowice” Strefa Kultury, którą tworzą trzy wspomniane, potężnych rozmiarów, obiekty, wrosła już w pejzaż miasta, tworząc przestrzeń niebanalną i niezwykle bogatą. Stała się ważnym elementem tętniących życiem Katowic.
Kiedyś kopalnia, dziś centrum kultury
W XIX-wiecznych Katowicach miejsce to przyciągało spojrzenia wysoką konstrukcją wieży wyciągowej i innymi charakterystycznymi zabudowaniami kopalni. Codziennie zmierzały tu potoki spieszących do pracy górników. Również dziś spotyka się tu wielu nie tylko mieszkańców miasta; motyw ich obecności jest jednak zupełnie inny. Przychodzą tu, by odpocząć w pięknym otoczeniu, by wspólnie z innymi „dotknąć” wielkiej kultury.
Dziś bowiem centrum tej przestrzeni zajmuje nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR), której bryła jest utrzymana w estetyce inspirowanej katowickim zabytkowym osiedlem Nikiszowiec.
Wielka sala koncertowa, wykonana z brzozowego drewna, jest sercem gmachu. To jedna z najlepszych pod względem akustyki sal na świecie. Było to możliwe dzięki współpracy ze słynną japońską firmą Nagata Acoustics, która współpracowała m.in. przy budowie najważniejszych sal koncertowych w Japonii, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles czy Danish Radio Concert Hall w Kopenhadze.
Sala koncertowa ma niezwykły kształt – widownia w kształcie winnicy oraz balkony otaczające ze wszystkich stron orkiestrę, pozwalające niejako uczestnikom na bliższy kontakt z muzykami. Wyjątkowe są także pomysły akustyczne zastosowane na suficie oraz ścianach, którym nadano specjalne reliefy w kształcie fal.
To rozwiązanie jest złotym środkiem między schematami „shoe-box” (pudełko w pudełku), według którego scena zlokalizowana jest na jednym końcu prostokątnego pudła rezonansowego, z prawie płaską widownią i płytkimi balkonami, oraz „winnicy”, która ma mnóstwo mniejszych widowni, zlokalizowanych kaskadowo wokół sceny mieszczącej się w centralnym punkcie.
Na widowni może zasiąść 1800 osób rozmieszczonych na pięciu poziomach. Warto podkreślić, że dla każdego miejsca z osobna przeprowadzane były wnikliwe studia słyszalności i widoczności. Estrada zapewnia komfort pracy 120-osobowej orkiestrze i 100-osobowemu chórowi, natomiast scena, wyposażona w system platform, umożliwia dowolne profilowanie estrady.
CZYTAJ DALEJ »
Plac przed budynkiem NOSPR jest miejscem reprezentacyjnym, z kaskadami schodów, „tańczącą” fontanną oraz dwuhektarowym parkiem z drzewami i trawnikami zapraszającymi do spędzania tam czasu. Nieopodal możemy podziwiać ogród sztuk zachęcający szerokim wachlarzem atrakcji – amfiteatrem, przestrzennymi instalacjami oraz labiryntem z żywopłotu w kształcie mapy Katowic z lat 20. ubiegłego wieku.
Nową siedzibę NOSPR zrealizowano kosztem ponad 260 mln zł przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. Przyjęte rozwiązania projektowe oparto na najlepszych wzorcach stosowanych obecnie na świecie, dzięki czemu to miejsce zarówno dla najlepszej w Polsce orkiestry symfonicznej, jak i dla innych zespołów i gatunków muzycznych; tutaj też najmłodsi mogą czerpać z bogactwa muzycznej edukacji. Nie bez powodu więc gmach pretenduje do miana najbardziej nowoczesnego obiektu muzycznego nie tylko w Polsce, ale i Europie.
Wielką salę koncertową NOSPR z sąsiadującym obok Międzynarodowym Centrum Kongresowym łączy smukła kładka. Ogromnym atutem potężnego obiektu, którego powierzchnia użytkowa wynosi niemal 35 tys. m kw., jest sala główna mogąca pomieścić nawet 10 tys. osób.
Centrum biznesu w sercu Katowic
Jej możliwości zostały sprawdzone, z doskonałym wynikiem, podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, kiedy to ta przestrzeń pełniła rolę centralnego forum. Salę można podzielić na trzy mniejsze, równe części. W jednej z nich odbyła się sesja inauguracyjna Kongresu.
– Jako organizatorzy największej imprezy biznesowej Europy Centralnej od pierwszej edycji wydarzenia czekaliśmy na takie miejsce. Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oznacza zupełnie nową jakość – mówił przed tegoroczną edycją wydarzenia Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP. Do dyspozycji uczestników Kongresu została również oddana amfiteatralna sala konferencyjna dla 600 osób, sala zwana bankietową o powierzchni 1200 m kw. i 18 sal konferencyjnych, w których odbywały się debaty panelowe.
Pierwszym poważnym, zaliczonym wzorowo, sprawdzianem dla nowo otwartego gmachu Centrum Kongresowego były jednak, jeszcze w marcu, finały Mistrzostw Świata Intel Extreme Masters, które przyciągnęły do naszego miasta 100 tys. pasjonatów e-sportu i nowinek technologicznych z całego świata.
Tym, co szczególnie wyróżnia obiekt i wręcz zachęca do spaceru, jest przejście przez dach w formie zielonej alejki z tarasem widokowym oraz miejscem na kawiarniane stoliki. – Międzynarodowe Centrum Kongresowe ma wszystkie atuty, by stać się ważnym punktem na mapie tego typu obiektów w Polsce i Europie. Stawiamy na markowe wydarzenia kongresowe i wystawiennicze, a Europejski Kongres Gospodarczy idealnie wpisuje się w naszą strategię. To jedna z tych imprez, które promują Katowice nie tylko jako prężny ośrodek gospodarczy, ale również jako miasto turystyki biznesowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Historia Katowic pod ziemią
Od ostatnich dni czerwca katowiczanie i mieszkańcy regionu mogą odkrywać historię sztuki i kultury w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. Obiekt, zrealizowany kosztem ponad 273 mln zł, w części sfinansowanym przez Unię Europejską, powstał dzięki zaangażowaniu Marszałka Województwa Śląskiego. Zajmuje 25 tys. m kw. powierzchni użytkowej, w tym 6 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej.
Jej znaczna część umiejscowiona jest na trzech podziemnych kondygnacjach. Mimo iż najniższy poziom znajduje się 14 metrów pod ziemią, to dzięki zastosowaniu szklanych konstrukcji na dachu, tzw. glass boksów, wystawy można podziwiać w świetle dziennym. W podziemiach usytuowano także trzykondygnacyjny parking z 232 stanowiskami postojowymi. Natomiast na powierzchni znajdują się czterokondygnacyjny budynek administracyjno-biurowy oraz dwa odrestaurowane pokopalniane obiekty – były magazyn odzieży i maszynownia.
W 2016 roku dołączą do nich dwa kolejne budynki dawnej KWK „Katowice”, które są obecnie remontowane w ramach drugiego etapu inwestycji. Najwyższym punktem nowej siedziby jest wieża wyciągowa szybu „Warszawa”, na szczycie której umiejscowiono taras widokowy.
Muzeum Śląskie długo czekało na nową siedzibę. Przygotowanie inwestycji, wybudowanie gmachu i przeprowadzka do nowej lokalizacji zajęły dekadę. Historia projektu sięga bowiem 2005 roku, kiedy Muzeum Śląskie dokonało zamiany działki budowlanej przy ul. Ceglanej, którą placówka otrzymała kilka lat wcześniej od Miasta Katowice w ramach darowizny, na teren po byłej kopalni „Katowice”.
W ten sposób powstała największa przestrzeń wystawiennicza wybudowana w kraju po roku 1989, tworząc tym samym jeden z najambitniejszych i największych projektów muzealnych i kulturotwórczych w powojennej historii Polski.
Strefa Kultury zachęca do udziału nie tylko w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych, podpowiada też, jak rekreację połączyć z edukacją i aktywnym wypoczynkiem – temu właśnie służą nowe siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz sąsiadujący z nimi Spodek.
Oddając mieszkańcom Strefę Kultury katowicki samorząd pokazał, z jakim rozmachem można nadawać dawnym przestrzeniom kopalnianym nowe życie. To miejsce, z którego możemy być dumni, do którego śmiało możemy zapraszać gości nie tylko spoza regionu, ale i zza granic naszego kraju. Bo Strefa Kultury tworzy dziś barwny świat, tętniącą energią oś wielkich wydarzeń i niezapomnianych przeżyć.
Podobał się artykuł? Podziel się!