Koncentrujmy się na jednym, ale całkowicie

Większość ludzi nie potrafi koncentrować się na wielu rzeczach jednocześnie. Naukowcy z Uniwersytetu Utah przeprowadzili więc eksperyment z tymi osobami, które mają podzielną uwagę - informuje Altkom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koncentrujmy się na jednym, ale całkowicie

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

20 lut 2013 9:48


 W pierwszej części eksperymentu uczestnicy kierowali samochodem, a potem rozwiązywali zadania. Następnie wykonywali te same zadania, ale jednocześnie.

Badania potwierdziły, iż większość ludzi nie potrafi koncentrować się na wielu rzeczach naraz. W drugiej części eksperymentu badani gorzej rozwiązywali zadania, mieli opóźnioną reakcję, a jadąc w korku utrzymywali większy dystans do samochodu, który jechał przed nimi - przytacza wyniki Altkom.

Wnioski są następujące - gdy musimy robić dwie rzeczy w tym samym czasie, nie skupiamy się wtedy całkowicie na żadnej. Ważne, by o tym pamiętać w trakcie nauki czy szkoleń.

Pozbawieni koncentracji nie przyswoimy przekazywanej wiedzy i szkolenie będzie nieskuteczne. Wykonywanie wielu zadań równocześnie, osłabia naszą zdolność przetwarzania informacji.

Przykład.Gdy jesteśmy na szkoleniu, a nasze myśli krążą wokół chorego dziecka, umawiamy się na spotkania lub ciągle sprawdzamy czy przypadkiem nie dostaliśmy nowej wiadomości. 

Koncentracja zależy od tego jaki mam nastrój, kto nas w pracy otacza itp. Idealny stan to taki, kiedy nic nas nie rozprasza. Ale nie zawsze tak się da.

Firmy szkoleniowe są tego świadome i przygotowują propozycje korzystne dla uczestników, a jednocześnie zabezpieczające inwestycje firm w szkolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.