Komu dyplom magistra pomaga w karierze?

0 0
Komu dyplom magistra pomaga w karierze?

Szanse rynkowe Polaków wzrastają wraz z przejściem z kategorii posiadacza tytułu licencjata (63,8 proc. osób aktywnych zawodowo) do kategorii posiadacza tytułu magistra (80,7 proc.) - wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego PARP.

Sytuacja rynkowa jest znacząco lepsza w przypadku absolwentów studiów specjalistycznych: 76,5 proc. inżynierów oraz 85,3 proc. magistrów inżynierów jest aktywna zawodowo. Wraz w uzyskaniem dyplomu II stopnia w przypadku obu kategorii absolwentów maleje również procent osób bezrobotnych oraz nieaktywnych zawodowo.

Wartym podkreślenia jest fakt, że ukończenie studiów magisterskich zapewnia awans zawodowy osobom posiadającym tytuł licencjata, natomiast w przypadku inżynierów ukończenie studiów wyższych magisterskich nie prowadzi do dużego spadku bezrobocia w tej grupie. Oznacza to, że sytuacja rynkowa absolwentów kierunków inżynierskich jest lepsza, niż absolwentów kierunków klasycznych.

Dane GUS wskazują, że w IV kw. ub.r. bezrobocie wśród osób z wykształceniem wyższym wyniosło 5,7 proc., policealnym i średnim zawodowym 9,2 proc., średnim ogólnokształcącym 13,9 proc., zasadniczym zawodowym 11,3 proc., natomiast bezrobotnych było 19 proc. osób z wykształceniem gimnazjalnym i niższym.

Z najnowszego badania wyszukiwarki pracy Adzuna wynika, że najwięcej wakatów w Polsce oferowanych jest w branżach: IT (10,18 proc. ogółu), księgowość i finanse (9,17 proc.) oraz administracja (5,94 proc.). Poszukiwani na rynku pracy są również inżynierowie - do nich skierowanych jest 5,5 proc. wszystkich dostępnych ofert pracy.

Branża IT oferuje wiele możliwości w skali globalnej: spośród ofert pracy w 11 krajach przeanalizowanych przez Adzuna IT znalazło się w top 3 pod względem obfitości ofert w aż siedmiu krajach: Wielkiej Brytanii, Kanadzie, RPA, Niemczech, Polsce, Holandii oraz Indiach. Jedynie w Rosji, Francji, Australii oraz Brazylii IT nie weszło do głównej trójki.

Obecnie niedobór kadry IT w Polsce sięga poziomu 25 - 30 proc., a według szacunków Unii Europejskiej do 2016 roku powstanie około 700 tysięcy nowych miejsc pracy w tej branży.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.