Kompania Węglowa będzie zatrudniała najlepszych absolwentów szkół górniczych

0 0
Kompania Węglowa będzie zatrudniała najlepszych absolwentów szkół górniczych
Zarząd KW chce realizować podjęte zobowiązania wobec absolwentów szkół górniczych i samorządów lokalnych (Wojciech Kowalczyk, fot.msp.gov.pl)

Borykająca się z problemami Kompania Węglowa znacznie ograniczyła przyjęcia absolwentów szkół górniczych. - To się jednak zmienia - zapewnia Wojciech Kowalczyk pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego.

- Kompania Węglowa jest zainteresowana zatrudnieniem najlepszych absolwentów szkół górniczych - zapewniał pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Kowalczyk odpowiadał w Sejmie na pytanie posła Ryszarda Zawadzkiego (PO), który pytał o los ok 3,5 tys. absolwentów szkół górniczych. W 2004 r. KW - biorąc pod uwagę zapotrzebowanie branży - podpisała porozumienie z kilkoma śląskimi samorządami o tworzeniu ponadgimnazjalnych szkół górniczych. Ich absolwenci mieli - po uzyskaniu dyplomów - gwarancje pracy w kopalniach kompanii.

Zatrudnienie sprowadza się do sporadycznych przypadków

Jak mówił poseł, jeszcze cztery lata temu branża była w zupełnie innej sytuacji, "padały zapewnienia, że ok. 5 tys. osób znajdzie zatrudnienie w kompanii". Rzeczywistość się jednak zmieniła i zatrudnienie w górnictwie sprowadza się do sporadycznych przypadków.

Kowalczyk przyznał, że borykająca się z problemami KW znacznie ograniczyła przyjęcia absolwentów. Jak powiedział, przyjmowano jedynie w miejsce zwolnionych dyscyplinarnie, a w listopadzie 2014 r. całkowicie wstrzymano wszelkie przyjęcia.

Jak dodał pełnomocnik, to się jednak zmienia i Zarząd KW chce realizować podjęte zobowiązania wobec absolwentów szkół górniczych i samorządów lokalnych.

Absolwenci będą mieć pierwszeństwo w przyjęciu do pracy

"W marcu 2015 r. podjęta została uchwała o rozpoczęciu ponownych przyjęć absolwentów szkół górniczych, zgodnie z którą absolwenci tych szkół mają pierwszeństwo w przyjęciu do pracy w przypadku konieczności uzupełnienia zatrudnienia w kopalni" - mówił.

"Postanowienia tej uchwały pozwalają na uzupełnianie zatrudnienia we wszystkich kopalniach KW w miarę możliwości, tak aby nie przekroczyć zatwierdzonego w planie techniczno-ekonomicznym poziomu zatrudnienia" - zaznaczył.

Jak dodał, przewiduje się, że do końca roku będzie można zatrudnić osoby, które zastąpią górników odchodzących na emerytury. Na koniec marca w KW ok. 1000 osób miało uprawnienia emerytalne.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • LANIE WODY AŻ MIŁO. NIECH LEPIEJ P.KOWALCZYK ZAŁATWI BY GÓRNICY NIE MUSIELI ODRABIAĆ WOJSKA I CHOROBOWEGO - TO SZYBCIEJ "STARZY" ODESZLI BY NA EMERYTURY I BYŁYBY TYSIĄCE MIEJSC PRACY DLA MŁODYCH W GÓRNICTWIE. WARTO SIE POSPIESZYĆ ZANIM WSZYSCY MŁODZI WYEMIGRUJĄ Z KRAJU, A I PO TAKIM POSUNIĘCIU P.O. MIAŁABY SZANSĘ WYGRAĆ WYBORY, A TAK NA PEWNO PRZEGRA WYBORY JAK BRONEK. A MŁODZI PATRZĄ I OBSERWUJĄ... BRONKOWI JUŻ PODZIĘKOWALI...

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.