Kompania Węglowa będzie zatrudniała najlepszych absolwentów szkół górniczych

Borykająca się z problemami Kompania Węglowa znacznie ograniczyła przyjęcia absolwentów szkół górniczych. - To się jednak zmienia - zapewnia Wojciech Kowalczyk pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa będzie zatrudniała najlepszych absolwentów szkół górniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

27 maj 2015 13:08


- Kompania Węglowa jest zainteresowana zatrudnieniem najlepszych absolwentów szkół górniczych - zapewniał pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

Kowalczyk odpowiadał w Sejmie na pytanie posła Ryszarda Zawadzkiego (PO), który pytał o los ok 3,5 tys. absolwentów szkół górniczych. W 2004 r. KW - biorąc pod uwagę zapotrzebowanie branży - podpisała porozumienie z kilkoma śląskimi samorządami o tworzeniu ponadgimnazjalnych szkół górniczych. Ich absolwenci mieli - po uzyskaniu dyplomów - gwarancje pracy w kopalniach kompanii.

Zatrudnienie sprowadza się do sporadycznych przypadków

Jak mówił poseł, jeszcze cztery lata temu branża była w zupełnie innej sytuacji, "padały zapewnienia, że ok. 5 tys. osób znajdzie zatrudnienie w kompanii". Rzeczywistość się jednak zmieniła i zatrudnienie w górnictwie sprowadza się do sporadycznych przypadków.

Kowalczyk przyznał, że borykająca się z problemami KW znacznie ograniczyła przyjęcia absolwentów. Jak powiedział, przyjmowano jedynie w miejsce zwolnionych dyscyplinarnie, a w listopadzie 2014 r. całkowicie wstrzymano wszelkie przyjęcia.

Jak dodał pełnomocnik, to się jednak zmienia i Zarząd KW chce realizować podjęte zobowiązania wobec absolwentów szkół górniczych i samorządów lokalnych.

Absolwenci będą mieć pierwszeństwo w przyjęciu do pracy

"W marcu 2015 r. podjęta została uchwała o rozpoczęciu ponownych przyjęć absolwentów szkół górniczych, zgodnie z którą absolwenci tych szkół mają pierwszeństwo w przyjęciu do pracy w przypadku konieczności uzupełnienia zatrudnienia w kopalni" - mówił.

"Postanowienia tej uchwały pozwalają na uzupełnianie zatrudnienia we wszystkich kopalniach KW w miarę możliwości, tak aby nie przekroczyć zatwierdzonego w planie techniczno-ekonomicznym poziomu zatrudnienia" - zaznaczył.

Jak dodał, przewiduje się, że do końca roku będzie można zatrudnić osoby, które zastąpią górników odchodzących na emerytury. Na koniec marca w KW ok. 1000 osób miało uprawnienia emerytalne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

młody 2015-05-27 16:42:26

LANIE WODY AŻ MIŁO. NIECH LEPIEJ P.KOWALCZYK ZAŁATWI BY GÓRNICY NIE MUSIELI ODRABIAĆ WOJSKA I CHOROBOWEGO - TO SZYBCIEJ "STARZY" ODESZLI BY NA EMERYTURY I BYŁYBY TYSIĄCE MIEJSC PRACY DLA MŁODYCH W GÓRNICTWIE. WARTO SIE POSPIESZYĆ ZANIM WSZYSCY MŁODZI WYEMIGRUJĄ Z KRAJU, A I PO TAKIM POSUNIĘCIU P.O. MIAŁABY SZANSĘ WYGRAĆ WYBORY, A TAK NA PEWNO PRZEGRA WYBORY JAK BRONEK. A MŁODZI PATRZĄ I OBSERWUJĄ... BRONKOWI JUŻ PODZIĘKOWALI...