Kolarska-Bobińska: Rozważamy zmiany w systemie awansów pracowników akademickich

0 0
Kolarska-Bobińska: Rozważamy zmiany w systemie awansów pracowników akademickich
Do tej pory ze staży w ramach programu skorzystało 320 naukowców, a na wyjazd w ramach ostatniej edycji przyjęto 180 osób(Lena Kolarska-Bobińska, fot. nauka.gov.pl)

Młodzi ludzie, którzy chcą robić karierę na uczelniach, powinni mieć jaśniejszy obraz tego, jakie są możliwości awansu zawodowego - poinformowała Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Resort nauki rozważa zmiany w finansowaniu uczelni i w systemie awansów wśród pracowników akademickich - mówiła Lena Kolarska-Bobińska podczas III Zlotu Absolwentów Programu TOP 500 Innovators.

TOP 500 Innovators to program stażowo-szkoleniowy. Jego uczestnicy brali udział w 9-tygodniowych szkoleniach prowadzonych na najlepszych uczelniach świata. Warsztaty dotyczyły m.in. zarządzania badaniami i komercjalizacji ich wyników. Podczas czwartkowego spotkania z laureatami programu minister Lena Kolarska-Bobińska opowiedziała, nad czym teraz zastanawiają się pracownicy jej resortu.

"Po okresie inwestowania w infrastrukturę musimy myśleć, co dalej. Konieczne będzie inwestowanie w kapitał ludzki" - powiedziała minister. Przyznała, że jej resort przeprowadził już zmiany dotyczące systemu oceniania i finansowania jednostek naukowych, a teraz chciałby podobnych zmian dotyczących uczelni. "Chcielibyśmy, (...) aby uczelnie nie dostawały tradycyjnej statutowej dotacji, tylko były raz na cztery lata oceniane przez zespół zewnętrznych ekspertów, również międzynarodowych" - powiedziała minister i skomentowała, że pozwoliłoby to szkołom wyższym na lepszą stabilizację finansową. Na razie uczelnie dostają dotację co roku. W środowisku pojawiały się głosy, że warto byłoby przyznawać szkołom wyższym pieniądze na dłuższy okres - chociażby ze względu na to, że kadencja władz uczelni trwa 4 lata.

"Drugą najważniejszą rzeczą, o której mówimy w ministerstwie, jest system karier i awansów" - mówiła minister. Przyznała, że nauka staje się coraz bardziej interdyscyplinarna, a to nie jest w pełni uwzględniane przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów. Poza tym, zdaniem minister, młodzi ludzie, którzy chcą robić karierę na uczelniach, powinni mieć też jaśniejszy obraz tego, jakie są możliwości awansu zawodowego.

Minister w swoim wystąpieniu podsumowała też zmiany, jakie w nauce i szkolnictwie wyższym zaszły w ciągu ostatnich 8 lat. "Może i wymagają one poprawy, ale myślę, że były to kamienie milowe w reformowaniu szkolnictwa wyższego i nauki" - powiedziała.

Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że przez ten czas nastąpiła decentralizacja i przekazanie środowisku naukowemu władzy dotyczącej finansowanych projektów i kierunków, w jakich rozwija się nauka. Przypomniała, że wcześniej "to ministerstwo dzieliło (pieniądze - red.), zarządzało, tworzyło projekty".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.