Kolarska-Bobińska: Kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa

0 0
Kolarska-Bobińska: Kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa
fot. fotolia

- Nawet kilkuset najlepszych studentów może skorzystać z rządowego programu finansowania studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach - poinformowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Pomysł finansowania zagranicznych studiów dla najlepszych studentów od 2016 r. przedstawiła w środę premier Ewa Kopacz w expose. Będzie jednak warunek: "każdy z tych młodych ludzi będzie musiał co najmniej pięć lat po powrocie ze studiów przepracować w naszym kraju" - zaznaczyła.

Czytaj też: Exposé premier Ewy Kopacz w Sejmie: co ważnego o rynku pracy, płacach, bezrobociu?

Na razie nie zdecydowano, czy zagraniczny wyjazd obejmie całe studia czy tylko dwa ostatnie lata. - Rozmawiamy o tym. Skłaniam się ku idei, żeby na zagraniczne stypendium wysyłać na IV i V rok - czyli osoby, które mają za sobą trzy lata studiów w Polsce - powiedziała PAP minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.

Jako źródło finansowania prawdopodobnie posłuży specjalna linia kredytowa - zapowiedziała minister. - Po powrocie i przepracowaniu pięciu lat w Polsce kredyt ten będzie umarzany. Jeśli jednak absolwent, zamiast wracać do kraju, zdecyduje się podjąć pracę za granicą, sprawa jest prosta - musi spłacić kredyt - zaznaczyła.

Czytaj też: Kredyty dla studentów są, ale chętnych jakoś brakuje

System ten ma pomóc w umiędzynarodowieniu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. - Mamy programy zwiększające skalę przyjazdów do Polski zagranicznych studentów i wykładowców. Ale to nie może być ruch w jednym kierunku. Chcieliśmy dać szansę najzdolniejszym, najambitniejszym studentom, którzy chcieliby wyjechać za granicę, a często ich na to nie stać. Ale też zachęćmy ich do powrotu, abyśmy mogli wykorzystać ich wiedzę, zdolności i umiejętności - dodała Kolarska-Bobińska.

Minister zastrzegła, że nad szczegółami programu resort dopiero pracuje; na razie znane są główne założenia.

Jej zdaniem taki system pomoże przeciwdziałać zjawisku drenażu mózgów. - Mam też nadzieję, że ci, którzy wyjadą i wrócą, będą przykładem dla innych studentów, że duża część osób, która wróci z zagranicznych studiów, powróci do macierzystych uczelni i będzie tam wykładać. To będzie szansa również dla uczelni - podkreśliła szefowa resortu nauki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.