Kobiety kontra stereotypy w telekomunikacji, informatyce i elektronice

Stereotypy powodują, że brakuje kobiet w telekomunikacji, informatyce i elektronice a są to też zawody dla kobiet - powiedziała Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podczas uroczystości związanych "Światowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w Nowych Technologiach".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety kontra stereotypy w telekomunikacji, informatyce i elektronice

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 kwi 2013 21:31


Światowy dzień Kobiet i Dziewcząt w Nowych Technologiach został ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU) działający przy ONZ. W tym roku obchodzony jest 25 kwietnia.

Z tej okazji na Politechnice Warszawskie odbyła się konferencja "Dziewczyny w Nowych Technologiach". Uczestniczyli w niej Magdalena Gaj prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przedstawiciele władz firm informatycznych Sygnity, SAS, Motorola Solutions i Cisco oraz Microsoft.

Do uczestniczek spotkania swój list skierowała małżonka prezydenta Anna Komorowska, w którym napisała m.in., że "deficyt kobiet i absolwentów studiów technicznych jest widoczny i przejawia się w ich niewystarczającej obecności w branży informatyczne i nowych technologii". Anna Komorowska dodała, że jest "przekonana, iż mamy dużo młodych i zdolnych kobiet, które potrzebują tylko zachęty, aby zmierzyć się z wyzwaniami".

Prof. Teresa Zielińska z Politechniki Warszawskiej powiedziała, że istnieją dysproporcje między liczbą studiujących kobiet i mężczyzn na kierunkach informatycznych. Dodała, że liczba studentów uczelni technicznych wzrosła w ostatnim czasie o 12 tysięcy, wśród których dużą grupę stanowią kobiety. "Kobiety stanowią już 35 proc studiujących w uczelniach technicznych. Niestety wciąż za mało kobiet wybierają, jako kierunek studiów informatykę" - zaznaczyła prof. Zielińska.

Według ostatnich danych z 48, 8 tys. studiujących informatykę tylko 5,7 tys. to kobiety.

Zdaniem prof. Teresy Zielińskiej jedną z przyczyn takiej sytuacji jest nastawienie kobiet do informatyki. "Informatyka w dużej mierze polega na programowaniu i być może mężczyźni są odważniejsi w tym programowani a kobiety chciałby od razu stworzyć gotowy program, który będzie działał. A to w informatyce często nie jest możliwe. Bo to czy program jest dobry i nic mu nie brakuje okazuje się często po jakimś czasie" - dodała Zielińska.

Magdalena Gaj powiedziała, że "dysproporcje między kobietami a mężczyznami w informatyce biorą się tylko i wyłącznie ze stereotypów". "Kobiety ciągle są kierowane w kierunku takich zawodów jak nauczyciel, psycholog, pielęgniarka a kobieta pracująca, jako informatyk jest dziwnie odbierana. A to jest stereotyp taki sam jak ten że kobiety nie potrafią dobrze jeździć samochodem. A przecież dane statystki pokazują, że 9 na 10 wypadków powodują mężczyźni. Informatyka to jest zawód dla kobiet" - dodała Gaj.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.