Kobieta w zawodzie naukowca. Stereotypy wciąż biorą górę

6
Kobieta w zawodzie naukowca. Stereotypy wciąż biorą górę Jednymi z najczęściej wskazywanych przez Polaków kompetencji, których brakuje kobietom były racjonalne myślenie (22 proc.) i praktyczne podejście (20 proc.). (fot. pixabay)
W polskim społeczeństwie wciąż panuje stereotypowe postrzeganie naukowców. 37 proc. badanych uważa, że to mężczyźni lepiej pasują do tego zawodu - wynika z raportu "Piękne umysły - rola kobiet w świecie nauki" przygotowanego przez L’Oréal Polska w ramach programu Dla Kobiet i Nauki.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobieta w zawodzie naukowca. Stereotypy wciąż biorą górę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 maj 2016 19:34


Z jednej strony 66 proc. Polaków uważa, że zarówno kobiety jak i mężczyźni mają wrodzone kompetencje do osiągania sukcesów w nauce, a z drugiej, co piąty badany jest zdania, że kobietom brakuje pewności siebie, racjonalnego myślenia czy zdolności analitycznych, co może powodować, że znacznie mniej kobiet niż mężczyzn zajmuje wysokie stanowiska naukowe - wynika z badania "Piękne umysły - rola kobiet w świecie nauki".

25 proc. badanych uważa, że to mężczyźni mają lepsze predyspozycje do osiągania sukcesów w nauce. 25 proc. badanych uważa, że to mężczyźni mają lepsze predyspozycje do osiągania sukcesów w nauce.

Stereotypy wciąż silne

W polskim społeczeństwie nadal funkcjonuje stereotypowe postrzeganie naukowców. 37 proc. badanych uważa, że to mężczyźni lepiej pasują do tego zawodu. Naukowca-kobietę wskazało jedynie 13 proc. ankietowanych.

Mężczyźni wygrywają? Mężczyźni wygrywają?

Równocześnie, aż 59 proc. respondentów jest zdania, że kobiety mają kompetencje do podjęcia pracy w środowisku naukowym. Jednak blisko co piąty (17 proc.) ankietowany twierdzi, że ich nie posiadają.

24 proc. badanych nie jest w stanie określić, czy kobietom brakuje kompetencji do podjęcia pracy w środowisku naukowym. 24 proc. badanych nie jest w stanie określić, czy kobietom brakuje kompetencji do podjęcia pracy w środowisku naukowym.

– Mimo zachodzących zmian społecznych i rosnącej roli kobiet w środowisku naukowym, w dalszym ciągu stereotypy dotyczące postrzegania ich przez społeczeństwo są silne. Widoczne jest powszechnie panujące przekonanie o podziale zawodów na typowo męskie i żeńskie. Wielu Polaków nie dostrzega potencjału kobiet i ich sukcesów naukowych – mówi Beata Iwanienko, dyrektor ds. naukowych L'Oréal Polska.

Kobiety to humanistki?

Jednymi z najczęściej wskazywanych przez Polaków kompetencji, których brakuje kobietom były racjonalne myślenie (22 proc.) i praktyczne podejście (20 proc.). Blisko co piąty badany uważa, że brakuje im pewności siebie i zdolności analitycznych (19 proc.). Zdaniem badanych może to powodować, że znacznie mniej kobiet niż mężczyzn zajmuje wysokie stanowiska naukowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.