Kluzik-Rostkowska: Technika mają dawać solidne wykształcenie i zawód

0 0
Kluzik-Rostkowska: Technika mają dawać solidne wykształcenie i zawód
fot.men.gov.pl

- Technika przestaną być szkołami drugiego wyboru wtedy, gdy będą dawać solidne wykształcenie ogólne, a jednocześnie zawód. Te technika, które będą to potrafiły staną się szkołami pierwszego wyboru - uważa minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

"Po wielu latach, kiedy wszyscy chcieliśmy mieć wyższe wykształcenie szkoły zawodowe, to jest zasadnicze szkoły zawodowe i technika były szkołami drugiego, a nawet trzeciego wyboru. Jestem przekonana, że technikum może przestać być szkołą drugiego wyboru. Bardzo bym chciała, by tak się stało" - mówiła minister na konferencji "Rynek pracy i demografia - wyzwania dla systemu polskiej edukacji" zorganizowanej w Warszawie przez Forum Związków Zawodowych.

Kluzik-Rostkowska oceniła, że do tego by szkolnictwo zawodowe rozwijało się musi się zmienić sposób postrzegania go. "Technika przestaną być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru tylko wtedy, gdy będą potrafiły dać dwa w jednym: to znaczy, gdy będą potrafiły dać solidne wykształcenie ogólne - bo my, co prawda już chcemy mieć zawód, ale jednocześnie oczekujemy takiego solidnego wykształcenia ogólnego - i będą potrafiły dać zawód. Te technika, którym się to uda, przestaną być szkołami drugiego wyboru, wręcz przeciwnie staną się szkołami pierwszego wyboru" - podkreśliła minister.

Czytaj też: Młodzi studiują, chociaż dyplom im pracy nie załatwi...

Według niej, rodzic gimnazjalisty, jeżeli będzie wiedział, że ma szkołę, która z jednej strony daje wykształcenie, które pozwoli w przyszłości studiować, a z drugiej strony daje zawód i pracę, wybierze właśnie taką szkołę. Jak zaznaczyła, zdaje sobie sprawę, że nie będzie to proste zadanie, biorąc pod uwagę średnią zdawalność matury w technikach i liceach ogólnokształcących.

Czytaj też: Koniec ery magistrów. Pora na techników

Kluzik-Rostkowska zauważyła, że już teraz są bardzo dobre technika, tylko nie są one powszechnie znane. Minister chce by została przygotowana baza danych dotycząca szkół zawodowych. Jako przykład podobnego rozwiązania przywołała tzw. mapę szkół podstawowych zamieszczoną na stronie resortu edukacji, gdzie opisana jest każda placówka, dodatkowo można tam znaleźć opinie o szkole autorstwa dyrekcji placówki, wizytatorów z kuratorium i rady rodziców.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.