Kluzik-Rostkowska: 820 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego

0 0
Kluzik-Rostkowska: 820 mln euro na rozwój szkolnictwa zawodowego

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że w nowej perspektywie finansowej jej resort będzie miał na rozwój szkolnictwa zawodowego 120 mln euro, a w budżetach marszałków województw będzie 700 mln euro.

Kluzik-Rostkowska przyjechała do Gorzowa Wielkopolskiego na zaproszenie kandydatki PO na prezydenta miasta, poseł Krystyny Sibińskiej i lubuskiej kurator oświaty, Bogny Ferensztajn.

- Moja koleżanka klubowa (Sibińska - przyp. red.) zainteresowała mnie tym, że państwo tutaj w Gorzowie chcecie pełną parą ruszyć ze szkolnictwem zawodowym i bardzo chcielibyście łączyć szkolnictwo zawodowe z doradztwem zawodowym. Z mojego punktu widzenia jest to podstawowa rzecz. Nie będzie szkolnictwa zawodowego, ono nie będzie dobre wtedy, kiedy nie będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, a to wszystko się nie wydarzy bez dobrego doradztwa zawodowego - mówi Kluzik-Rostkowska.

Czytaj też: Inwestycja w szkoły zawodowe i żłobki w firmach. To plan na 4 lata

Minister zapowiedziała, że pieniądze na rozwój kształcenia zawodowego będące w gestii jej resortu, zostaną przeznaczone na szkolenia nauczycieli.

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że mamy różne szkoły zawodowe. Mamy takie, które super się odnajdują na rynku pracy, ale mamy też takie szkoły, które proponują nie te zawody, które są potrzebne, tylko te, w których mają wykształconych nauczycieli. W związku z tym musimy pomóc nauczycielom się przekwalifikować, żeby mogli uczyć młodych ludzi zgodnie z potrzebami rynku pracy - wyjaśnia Kluzik-Rostkowska.

Według szefowej MEN środki unijne na szkolnictwo zawodowe, które znajdą się w dyspozycji samorządów, mogą pomóc w sięgnięciu w naszym kraju modelu kształcenia zawodowego, który sprawdza się w Niemczech. Wyjaśnia, że chodzi o tzw. model dualny, gdzie praktyka nie odbywa się "na sucho" w szkole, lecz w realnych warunkach firmy.

- Zdecydowana większość firm nie ma wystarczających pieniędzy, żeby samemu to miejsce praktyk zorganizować i wziąć na siebie cały ciężar praktyk. Myślę, że te pieniądze europejskie, te 700 mln euro, w jakiejś części będą mogły pracować na to, żeby pracodawcy mogli organizować swoje miejsca praktyk w firmie i wtedy szkoły muszą się ukierunkować na te firmy, które będą chciały mieć nowych ludzi w zawodzie - przekonuje minister.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • patrzcie jak się rozsiadła ROPUCHA !

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.