Kielce: Uniwersytet chce wprowadzić studia medyczne po angielsku dla obcokrajowców

• Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach chce uruchomić jesienią anglojęzyczne studia na kierunku lekarskim, skierowane do obcokrajowców.
• Uczelnia planuje kolejne inwestycje, związane z rozwojem otwartych tu w październiku 2015 r. studiów lekarskich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kielce: Uniwersytet chce wprowadzić studia medyczne po angielsku dla obcokrajowców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 kwi 2016 13:13


Jak podkreślał we wtorek (5 kwietnia) podczas konferencji prasowej rektor UJK prof. Jacek Semaniak, rozpoczęcie kształcenia obcokrajowców na jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów, "zmieni wizerunek uniwersytetu, Kielc i regionu świętokrzyskiego". "To będzie budowało nam w przyszłości relacje kulturalne, zawodowe, gospodarcze z naszymi partnerami - bo część studentów w przyszłości tutaj zostanie lub będzie ambasadorami regionu, poza granicami naszego kraju" - ocenił Semaniak.

Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prof. Stanisław Głuszek liczy, że w ramach tzw. English Division na kierunku lekarskim w Kielcach będzie mogło kształcić się 30 osób - studentów z krajów europejskich i amerykańskich. "Planujemy dwa programy studiów - sześcioletni i sześcioletni amerykański, realizowany w ciągu czterech lat. Studentom z USA będzie można bowiem zaliczyć część przedmiotów medycznych, które zrealizowali wcześniej w college'ach" - wyjaśniał.

Głuszek ocenił, że funkcjonowanie kierunku lekarskiego na UJK w dużym stopniu determinuje rozwój całego wydziału, a prowadzenie tu dobrych jakościowo studiów medycznych wymaga "ustawicznej pracy". "Potrzeby kształcenia lekarzy stawiają przed nami bardzo wiele wymagań jeśli chodzi o jakość dydaktyki i badań naukowych" - podkreślił dziekan.

Zauważył, że dla rozwoju wydziału niezbędna jest lepsza współpraca z jednostkami klinicznymi, działającymi w prowadzonych przez samorząd województwa szpitalach - Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. "W tej chwili mamy umowy, które regulują tę sprawę, ale chcemy podnieść tę współpracę na wyższy poziom jakości oraz powiązać w sposób strukturalny pracowników wydziału z klinikami i innymi szpitalami w regionie, zarządzanymi przez marszałka województwa. Bardzo nam zależy, by jakość dydaktyki i realizowanej przez nas medycyny była dzięki temu bardziej zaawansowana" - wyjaśniał Głuszek.

W przyszłym tygodniu zostanie powołany zespół roboczy, w którego skład wejdą przedstawiciele UJK i szpitali - ma on m. in. wypracować cele rozwojowe klinik na najbliższe lata, by w przyszłości realizowały takie procedury medyczne, których obecnie nie wykonują. "Czujemy się odpowiedzialni za funkcjonowanie tego kierunku, a kwestia przygotowania ludzi, jest dziś strategicznym wyzwaniem dla przyszłości regionu" - podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.