KE: Grubo ponad miliard euro na poprawę sytuacji młodych na rynku pracy

Komisja Europejska zatwierdziła program "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020, z którego ok. 4,7 mld euro trafi m.in. na aktywizację zawodową młodych czy dopasowanie programów edukacyjnych do potrzeb rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KE: Grubo ponad miliard euro na poprawę sytuacji młodych na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 gru 2014 20:09


- Program operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Będzie też wspierał innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową w wymienionych obszarach - zaznaczyło w czwartkowym (18 grudnia) komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Budżet całego programu sięga ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych".

- Program nie będzie prostą kontynuacją "Kapitału Ludzkiego", który w latach 2007-2013 skupiał wszystkie środki Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - podkreśliła cytowana w komunikacie szefowa MIR Maria Wasiak.

Czytaj też: KE: gwarancja zajęcia dla młodych obowiązkowa dla krajów UE

- W latach 2014-2020 to regiony będą zarządzały większością środków EFS, z których finansowane będą przedsięwzięcia dedykowane konkretnym osobom i grupom. Natomiast z pomocą PO WER, realizowane będą reformy systemowe w obszarach takich jak zatrudnienie, przystosowanie przedsiębiorstw i pracowników do zmian w gospodarce, edukacja czy zdrowie - dodała Wasiak.

Minister podkreśliła, że polska gospodarka ma być bardziej konkurencyjna i innowacyjna, a Polacy kreatywniejsi i przedsiębiorczy.

Czytaj też: Potrzebne gwarancje dla młodych ludzi, którzy zostaną bez pracy

- Inwestycje w kapitał ludzki z pewnością się ku temu przyczynią. Konkurencji w Europie nie wygramy tylko dobrą dostępnością komunikacyjną i infrastrukturą, choć te inwestycje są bardzo ważne. Z krajami starej Unii możemy konkurować, przede wszystkim stawiając na człowieka, jego kreatywność, kompetencje, wiedzę i motywację - oceniła.

Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób trafi 1 mld 757 mln euro.

Środki z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" mają też pomóc instytucjom publicznym w realizowaniu reform. Chodzi m.in. o skrócenie czasu postępowań gospodarczych, tworzenie lepszego prawa, podniesienie jakości konsultacji społecznych, czy też zwiększenie kompetencji kadr instytucji zatrudnienia i pomocy społecznej. Również samorządy otrzymają m.in. pomoc w zakresie podniesienia jakości planowania przestrzennego. Na te przedsięwzięcia przeznaczono 739 mln euro.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.